Rüyaları Nasıl Yorumlamak Gerekir?

04 Kas 2017

İnsanlar acaba neden kabus görürler? Karabasan dedikleri gerçekte nedir? Uyurgezerlik nasıl ortaya çıkar? 

Ya da uykunun REM evresinde ne olur gibi rüyalara dair aklınıza daha bir çok soru gelebilir.En çok da rüyaların ne manaya geldiğini merak ediyorsanız, bu yazıyı okumadan geçmemelisiniz!

 
 Rüya görmeye başladığınız ve göz hareketlerinizin en hızlı olduğu uyku evresi REM’dir. Bu evrede kaslarınız gevşer, adeta felç hali yaşarsınız. Neden mi? Çünkü macera dolu rüyanız sırasında el ve kol hareketi gerçekleşir. Böylece kas felci çevrenize zarar verme ihtimalini ortadan kaldırır. Fakat bazen bu sistem çalışmaz. Mesela uyurgezerler, nörolojik bir bozukluktan ötürü, REM uykusu sırasında, kas felcini yaşamazlar. Kimi zaman ise, kas felci gerçekleşse bile aniden uyanmadan ötürü “karabasanlar” görülür. Çünkü henüz kendine gelemeyen zihin siyah karartılar görür ve beden hareket edemez, çaresizlik yaşar. Ancak kısa bir süre sonra beyinde her şey normalleşir ve kas felci ortadan kalkar.
 
 Peki rüya gördüğünüz sırada bilinç dışının açık kalmaya devam ettiğini biliyor muydunuz? Mesela yan odadan gelen bir müzik sesi hemen rüyanızın bir parçası oluverir. Hangi olay örgüsü olursa olsun, dışarıdan gelen ses rüyanıza uyum sağlar, ona göre şekillenir. Bir çok bilim insanı, bu durumu insanoğlunun ne kadar mucizevi bir varlık oluşuyla ifade ederler.
 
 Rüyalar, nasıl hissettiğinizi semboller yoluyla ortaya koyarlar. Örneğin rüyada araba sürmek, bazı işlerinizin üstesinden gelme gayretinizi ortaya koyabilir. Böylece bilinç dışınız, semboller yoluyla bir savunma hazırlar, rüya şeklinde size sunar. Fakat bazen bu savunmayı iyi yapamazsa, rüyalarınız kabusa dönüşür. Yani bilin dışının yaşadığı bir duygu veya dürtü çatışmasının zayıf sembollerle daha açık görünmesi, kabusa sebep olur. Rüyaları çözümlerken de önemli olan, o rüyadaki duygudur. Korku, endişe, üzüntü veya sevinç gibi duygular sembollere bürünerek rüyalar ile karşınıza çıkarlar.

Son dönemlerde gördüğünüz rüyalarda, ağır basan duygunuzu hatırlıyor musunuz?

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir