Sağlık için Ufak Değişiklikler Yapın!

31 Ağu 2017

 

Hepimizin en büyük arzusu sağlıklı olmak, çünkü yaşam enerjimizi kullanabilmek için hem fiziksel, hem ruhsal sağlığa ihtiyacımız var. Dik bir vücudu istemek hepimizin arzusu olabilir. Elbette her güzel şeyin bir bedeli var; emek vermeliyiz. İstediğimiz şeye karşı sabırlı olmalı ve yeteri kadar emek vermeliyiz. Zayıflamak ve sağlıklı olmak istiyorsunuz ama yapamıyorsunuz. Peki, neden? Uzmanlar zayıflamanın %30’unun spor, %70’inin beslenme olduğunu söylüyor. Öncelikle bu gerçeği bilmek ve kabul etmek gerekiyor. Bu durum sürekli yemek yemeği seven ve yediğini kontrol etmekten hoşlanmayanlar için pek sevindirici bir haber olmayabilir. Ancak bir plan yaptığınız zaman ve dengeli gittiğiniz zaman hiçbir şeyi yasaklamadan ideal kilonuza kavuşabilir, sağlıklı olabilirsiniz.

Peki sağlıklı olmak için nasıl ufak değişiklikler yapmalıyız?

Kahvaltıyı atlamayın: Biliyorum, kahvaltıyı atlamamanız gerektiğini çok sık duyuyorsunuz. Ama gerçekten kahvaltı tüm enerjinizi toplamanız için önemli. Kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız, şöyle bir şey deneyin: 1 hafta boyunca sabah erkenden düzenli olarak bir tabak hazırlayın ve bedeninizi test edin. Kahvaltı etmemiş günlere göre daha enerji dolu olduğunuzu fark edeceksiniz. Hatta kahvaltıyı çok güçlü bir şekilde ve erkenden yapın.

Cebinizde ya da çantanızda bir avuçluk kuru yemiş bulundurun. Özellikle çiğ fındık, çiğ badem gibi atıştırmalıklardan. Bu sizi tok ve daha dinç tutacak, kan şekerinizin düşmesine ve aniden acıkmanıza engel olacak. Böylece acıktığınız zaman önünüze gelen her şeyi yemek zorunda kalmayacaksınız.

Bol su için: Size “su” konusunda Joe Vitale’nin çok özel cümlelerini bırakıyorum. Karar sizin:

Bedeninle konuş.
Ona de ki: “Seni bu halinle seviyorum.
Benimle olduğun için teşekkür ederim.
Eğer herhangi bir nedenle benim tarafımdan kötüye kullanılmış olduğunu hissettiysen, lütfen beni affet.” Şimdi dur ve günün geri kalanında bedenini ziyaret et.
Ziyaretinin sevgi ve şükran ziyareti olmasına izin ver. “Beni taşıdığın için sana teşekkür ederim.
Nefes alıp verdiğim için, kalbim attığı için teşekkür ederim.” Bedenini bir hayat arkadaşın olarak gör, bir hizmetçi olarak değil.
Tıpkı küçük bir çocuğa konuşurmuş gibi konuş bedeninle.
Onunla dost ol…
Kendi kendine çalışmak için en çok sevdiği şey bol sudur.
Onun aç olduğunu hissedebilirsin, ama aslında sana susadığını anlatmak istiyor olabilir…

Joe Vitale “Zero limit”

Günlük egzersiz programınız olsun: Çok fazla yapmanıza gerek yok. Belirli egzersizleri seçerek 1 set ve daha sonra 3 set halinde devam edebilirsiniz. Sadece 15 dakikalık düzenli egzersizlerin vücudunuza katkısını kendiniz göreceksiniz. Seçmiş olduğunuz egzersizleri 1 ay sonra değiştirin. Yenilenmek her zaman sağlık açısından önemlidir.

Tüm kalbinizle inanın ki; bu saydığım ufak değişiklikler bedeninize ve ruhunuza çok iyi gelecek.

 

Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir