Sağlıklı Beslenme Çantaları İçin 10 Öneri

12 Eki 2015

Tatil bitti, ders zili çaldı. Büyük bir heyecanla okul alışverişleri yapıldı. Çocuklarımız daha iyi bir eğitim alsın, hiçbir şey den mahrum kalmasın diye epeyce de masraf edildi. Ayakları üşümesin diye güzel güzel ayakkabılar, sırtı rahat etsin diye ortopedik çantalar, rengarenk formalar, defterler, kalemler, boyalar ve daha neler neler alındı. Eğitim için araç gereç, okulun fiziki şartları, eğitimcilerin kalitesi, ulaşım ne kadar önemliyse çocuklarımızın zihinsel ve fiziksel gelişimleri için beslenme de bir o kadar önemli. Çocuklarımızın gün içerisindeki gereksinimlerini karşılamak adına Sağlıklı Beslenme Çantaları İçin 10 Öneri ‘yi sizlerle paylaşmak istiyorum.

süt ürünleri

1.Sağlıklı Kemik Gelişimi İçin Süt ve Süt Ürünleri ; Günlük bir kibrit kutusu kadar peynir, 2-3 su bardağı süt veya yoğurt.

sebze meyve

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sebze ve Meyveler; Her öğünde özellikle mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketilmeli.

protein

3. Sağlıklı Büyüme ve Gelişim İçin Proteinler; Et, balık, tavuk, kuru baklagil günlük beslenme içerisinde muhakkak yer almalı.

kuruyemiş

4. Ara Öğünler İçin Kuruyemiş; İçerisindeki faydalı yağlar ile ceviz, fındık ve badem beslenme çantasında yerini almalı.

su

5. Hayat Kaynağı Su; Günde 8-10 bardak tüketilmeli.

meyve-suyu

6. Hazır İçeceklerden Uzak Durun; Hazır içecekler çok fazla şeker, asit, tuz ve birçok katkı maddesi  kullanılması nedeniyle oldukça sağlıksız. Hazır meyve suları yerine meyvenin kendisi, ev yapımı kompostolar, ayran veya süt tercih edilebilir.

Cips

7. Çok Yağlı ve Çok Tuzlu Gıdalardan Uzak Durun; Cips ve kraker gibi gıdalardan uzak durun.

kızartma

8. Kızartılmış Besinlerden Uzak Durun; Köfte, tavuk, patates gibi kızartılmış gıdalardan uzak durun.

şeker

9. Şeker ve Şekerli Gıdalardan Uzak Durun

beslenmecantasi

10. Çiğ ve Pişmiş Gıdaları Ayrı Kaplarda Muhafaza Edin

Tüm öğrencilerimizin sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmesi dileklerimizle…

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir