Sağlıklı Cilt ve Saç için Duştan Sonra Yapılabilecek 5 Şey

03 Jan 2017

 

İster erkek olun ister kadın cilt ve saç bakımı hepimiz için büyük bir önem taşıyor. Bu iki maddeye sadece güzellik için değil sağlıklı olmak için de dikkat etmemiz gerekiyor. Hepimiz yoğun bir iş ve hayat temposuna sahibiz. Ve belki de önceliklerimiz arasında bakım yer almıyor, alamıyor. Her gün bakıma ayıracak bir saatimiz yok. Peki bu bakım sürecini nasıl hızlandırabiliriz? En çabuk ve etkili bir şekilde nasıl cildimize ve saçımıza sahip çıkabiliriz?

Birçok bakım ve kür için aslında en uygun zaman duş öncesi ve sonrası. Neden mi? Diyelim ki elinizde çok işe yaradığına inandığınız bir maske var. Ama uyguladıktan sonra temizlemesi başa bela. Duştan hemen önce yaptığınızda bu sorunu tamamen yok etmiş oluyorsunuz. Ve inanın bana zamandan da kazanıyorsunuz. Aman ıslanmayayım diye dikkat ederek muslukta 10 dakika uğraştığınız temizleme işlemi duşta iki dakikanızı alıyor. Yine saç maskelerini yıkamanız gerekiyorsa musluk altında yapmak çok uzun sürecektir. Üstelik boyun ağrısı da cabası. Halbuki duşta çok daha rahat temizleyebilirsiniz.

3060314

 

1. Cildinizi Tahriş Etmeyin

Banyodan çıkar çıkmaz kıyafetlerinizi giymemeye çalışın. Bütün gözenekler açılmış ve teniniz hassaslaşmışken cildinize sürtünen kumaş cildinizi sadece yıpratacak  ve yoracaktır. Onun yerine biraz cildinizi dinlendirmeye çalışın. homemade-body-lotion

 

2.Cildinizi Besleyin

Duştan çıktığımızda vücudumuzda bulunan bütün gözenekler açılmış oluyor. Bu yüzden uyguladığınız tüm ürünler cildinizin derinliklerine kadar işler. Bu da daha az ürün ile daha fazla fayda sağlamanıza yardımcı olur. Duştan çıktığınızda vücudunuzun nemini alın ve vücut losyonunuzu sürün. Eğer ekstra olarak bir şey satın almak istemezseniz zeytinyağı sürerek de nem ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

applying-a-serum

3. Serum Uygulayın

Losyonda geçerli olan her şey serumlar için de geçerli. Yüzünüzdeki gözenekler açıldığı zaman içlerini siz doldurun. Kir ve toz değil! Yüzdeki gözenekler çok çabuk dolabiliyor. Bu kir havadaki toz, havlunuzdaki pamukçuklar bile olabilir. Bu yüzden erken davranarak gözeneklerinizi bakım ürünleri ile doldurun.

younger_hair_comb_h_article

4. Saçlarınıza Bakım Yapın

Saçlarınızın nemini hafifçe aldıktan sonra durulanma gerektirmeyen bakım ürünleriyle besleyin. Piyasada herkesin bütçesine ve saç tipine göre yağ, serum ve krem mevcut. Sevdiğiniz ürünü bulun ve ondan yardım alın. Saçlarınız ıslakken geniş dişli saç açıcı tarakları tercih edin.

_32

 

5. Saçlarınızı Doğal Yollarla Kurutun

Saçlarınızı çıkar çıkmaz ıslakken saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Elektrik ve su her ortamda düşmanlar unutmayın. Bunun yerine saçınızdaki suyu iyice aldıktan sonra ısıdan ve elektriklenmeden koruyan ürünleri kullanıp sonrasında saç kurutma makinesine geçin.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *