Sahte Kürk De Masum Değil

20 Oca 2018

 

Sahte kürk, lüksün ve sofistike görünümün moda dünyasındaki temsilcisi. Son yıllarda popülerliği ile  gerçek kürkleri geride bırakan sahte kürklerle ilgili çok şaşıracağınız detaylara yer veriyoruz.

Sahte kürkler en az gerçek kürkler kadar masum olmayabilir. Kürk gerçeğini kısaca mercek altına alırken, biraz geçmişe gitmemiz gerekiyor.

1930’lu yıllarda sinema yıldızlarının öncülüğünde başlayan kürk modası, 1970’lere kadar yükselişini sürdürdü. O yıllarda hayvanların avlanması ile ilgili yasalar yoktu. Bu da kontrolsüz avlanmayı tetikliyordu. 70’li yılların sonları hayvan hakları savunucularının zaferi ile sonuçlandı ve gerçek kürk sokaklarda daha az görülür oldu.

70’li yılların sokak modasını hatırlayın. Renkli, bohem ve özgür. İşte tam da bu ruh, sahte kürkleri hayatımıza soktu. Uzun düz saçlar, ispanyol paça pantolonlar ve sahte kürk yelek. 70 ve 80’ler denince aklımıza kazınan görüntü.

Sahte kürk iki temel ihtiyaçtan ortaya çıktı. İlki daha çevreci bir çözüm arayışıydı. İkincisi ise, sofistike görünümü yakalamaya çalışan kadınlar içindi. Günümüzde üretilen sahte kürklerden daha sert ve kaba bir görünüme sahiptiler. Yıllar geçtikçe yerini daha yumuşak ve ince olanlar aldı.

Ancak bazı şeyler hiç değişmedi. Kanada hükümeti fok ticaretini yasal olarak destekliyor. Fokların kürkü kafalarına vurularak veya canlı canlı yüzülerek çalınıyor. Çin’in en büyük ihraç malzemesi ise kedi ve köpek kürkü. İsveç, Norveç ve Danimarka’da da vizon kürkü çiftlikleri var. Bu çiftliklerin doğaya bıraktığı kimyasal atıklar doğa ve insan için ölümcül tehlikeler saçıyor.

Aslında kürk giymekle, eti sütü ve derisi için eziyet görerek “Ürün” muamelesi yapılan hayvanların etini yemek aynı şey. Yani kürke karşı çıkıp, hayvanların ne şartlarda eti ve sütünün alındığını düşünmemek doğru değil. Ülkemizde bulunan Yörük geleneği, hayvanlara bu muamele yapılmadan onların etinden sütünden faydalanmanın en insancıl yolu.

Peki sahte kürkte durum ne?

Önceki yıllarda daha kaba ve sert bir duruşa sahip olduklarından bahsetmiştik. Son yıllarda ise daha yumuşak dokularda üretiliyorlar.

Hangi malzemeden üretildiklerini hiç merak ettiniz mi? Anti-ekolojik plastik ve yağdan üretiliyorlar. Yani doğaya atmamamız gerektiğini bildiğimiz plastik atıklar var ya, işte tam da onlardan !

Çoğunun iç etiketinde neyden üretildiği bilgisi bu sebeple  yoktur. Ucuz maliyet adına kullanılan anti ekolojik maddeler, bizim sağlığımızı da kanser gibi bir çok ölümcül hastalıkla tehdit ediyor. Bunun önüne geçmek için Türk malı olan ve etiketinde kumaş bilgisi yer alan ürünleri tercih etmek hem ülke ekonomisi hem de sağlığımız açısından büyük önem taşıyor.

Elbette kürkten vazgeçmemiz gerekmiyor. Ülkemiz moda sektörünün en kaliteli ürünlerini bulabileceğimiz bir cennet. Sahte kürkler artık gerçek olanlarını aratmıyor. Tarım ve hayvancılıkta da serbest gezen hayvanlar hala kırsal bölgelerde yetiştirilmeye devam ediyor. Hayvansal gıdalarımızın  nasıl market raflarına kadar geldiğini öğrenmek kısa bir araştırma ile mümkün. Bunu sağlığımız ve geleceğimiz için daha fazla önemsememiz gerekiyor.

“Deveye çekebileceğinden fazla yük yüklemeyiniz” diyen bir peygamberin ümmeti gerçek kürk giymez. Kürk zengin bir görünüm sağlamaz. Aksine, başka bir canlının kürküne muhtaç bir kadından daha fakiri yoktur.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir