Şal Bağlamanın Püf Noktaları

23 Mar 2017

 

Her geçen gün şal kullananların sayısı artarken eşarp mazide kalma yolunda ilerliyor. Çabasız şıklığın ilk tercihi ve pratik kullanım kolaylığı sağlayan şalı daha da rahat bağlamak istemez misiniz? Bütün gün kaymadan, bozulmadan, saçınızı göstermeden şal bağlayabilmeniz için tesettüre yeni adım atanlar için kullanım kılavuzu, eşarptan şala geçenler için tanışma rehberi niteliğinde maddeler hazırladık.

Şal bağlamaya geçmeden önce ilk yapmanız gereken ne istediğinize ve nerede kullanacağınıza göre karar vermeniz. Örneğin kış aylarında yün karışımlı modeller tercih ederken sıcak havalarda pamuklu şalları tercih etmekte fayda var. Günlük hayatınızda şıklık rahatlığın önünde geliyorsa ipek şal modellerine de göz atabilirsiniz.

Şal Seçimi : Günleriniz genel olarak koşuşturma içinde geçiyorsa pamuk oranı yüksek şallar ilk tercihiniz olmalı. Pamuklu kumaşlar üst üste geldiğinde birbirini tuttuğu için gün içinde kayma yapmayarak şalı düzeltme gereksinimini ortadan kaldırıyor. Evden çıkmadan önce taktığınız şalla bütün günü sorunsuz geçirebilirsiniz. Davetlerde ya da özel günlerde ipek gibi kaygan kumaşları tercih ettiğiniz taktirde şalın bozulmaması için öncesinde kolalayabilir ya da ekstra iğnelerle garantiye alabilirsiniz.

Bone Seçimi : Sentetik karışımlı boneler esnekliği sayesinde konforlu görünse de kayma problemi yaşamanıza sebep olacağı için az da olsa pamuk bulundurmasına özen gösterin. Pamuk karışımlı boneler kayma problemini azaltmasının yanı sıra terleme sorunun da önüne geçerek rahat etmenizi sağlayacak. Boneden kaynaklı baş ağrısı yaşamamak için klasik bağlı boneler yerine boru bone gibi bağsız modelleri tercih etmenizde fayda var. Şifon gibi iç gösteren şallarınızı gönül rahatlığıyla kullanabilmek için boyunluklu bonelere göz atabilirsiniz.

İğne Seçimi : Kullandığınız şalın kumaşı ne olursa olsun iğne alırken ince ve sivri uçlu olmasına dikkat etmenizde fayda var. Kalın ve küt uçlu iğneler şalınızın kumaşında kalıcı delikler açarak zarar verebilir ve kullanması daha zordur. İğnenin uzun olmasına da özen gösterdiğiniz taktirde daha az sayıda iğne kullanacağınız için zararı minimuma indirirsiniz. İğneleri şalı bağladıktan sonra takmak yerine şal bağlarken katlanma yerlerine taktığınızda bütün gün şeklini korumasını sağlayabilirsiniz.

Tüm şal&eşarp modelleri için tıklayınız.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir