Şal ve Eşarbı Doğru Bağlama Teknikleri

24 Oca 2017

 

Şal ve eşarbı düzgün bağlama teknikleri yazımızda, günlük hayatta kolaylık sağlayacak tüyolar ve kullanmaktan keyif alacağınız farklı modelleri sizlerle paylaşacağız.

Size yardımcı olacağınızı düşündüğümüz yazımızı okuduktan sonra görsellere tıklayıp beğendiğiniz şal veya eşarbı detaylı inceleyebilirsiniz.

Şal ve eşarbın önü nasıl düzgün yapılır?

İlk adım, saçlarınızın düzgünce toplanmış olmasıdır. Aşırı sivri ya da tepede toplamaktan kaçınmalısınız. Vücudunuzda oldukça büyük görünen bir kafa, hoş bir görünüm sergilemez. Saçlarınız uzun ise toplayıp bone takmalı, kısa ise makarna toka kullanarak daha düzgün bir görünüm sağlamalısınız. Bone pamuklu ve siyah renkte olmalı. Eğer bone kullanamıyorsanız, saçlarınızın önünü bir saç bandı ile kapatabilir, veya bonelerin arka kısmını keserek saç bandı elde edebilirsiniz.

Yüz şekline göre eşarp veya şal nasıl bağlanır?

Şalımızın veya eşarbımızın önünü yapmadan önce yüz şeklimize göre bir form vermeliyiz.

Yuvarlak yüz şekli: Bone fazla görünmeden, yüz şeklinin tersine oval bir şekilde takılmalı. Ancak yüzü aşırı daraltmaktan kaçınmalıdır.

Kare yüz şekli: Bone yine fazla görünmeden, eşarp veya şalın önü yuvarlak biçimde yapılmalı.

Kalp veya ters üçgen yüz şekli: Yine bone çok fazla öne çekilmeden şal veya eşarbın önü sivri biçimde kullanılmalı.

Şal veya eşarbın önü nasıl yuvarlak yapılır?

Şal veya eşarbın önünü yuvarlak yapmak için daha yumuşak yapıya sahip kumaşları tercih edebilirsiniz. Şal bağlama stilleri, bu tip kumaşlarla çok daha kolay uygulanır. Görseldeki jersey penye, kare yüz şekline sahip olan kadınların diledikleri gibi şekil verecekleri şallardan.

Şal veya eşarbın önü nasıl sivri yapılır?

Şal veya eşarbın önünü sivri yapmak için tok denilen daha sert fakat, sert olduğu kadar ipeksi duruşunu koruyan eşarp veya şalları tercih etmeliyiz. Twill ipek, tafta gibi kumaş cinsleri bu modeli uygulamak için ideal. Önce gayet geniş ve yuvarlak gelecek biçimde şalınızı bağlayın. Bağladıktan sonra yanlardan kıvırarak ve tepe kısmına elinizle hafifçe üçgen şekli vererek kullanabilirsiniz. Kalp veya ters üçgen şekline sahip yüzlere bu tarz bağlama biçimleri çok yakışacaktır.

Pratik tüyolar:

  • Kalın servis peçetesini üçgen şeklinde ortadan ikiye katladıktan sonra ütüleyin. Şal veya eşarbınızın içinde kullandığınızda üçgen şekli alacak ve dışarıdan belli olmayacaktır.
  • İpek şal veya eşarplar, sanılanın aksine kolay şekil alır. Yapmanız gereken, şalınızı ütüledikten sonra bir kaç dakika ütü masasında soğumaya bırakmanız. Şal veya eşarbınız tok duruşunu korur ve başınıza taktığınızda verdiğiniz ilk formu alır.
  • Örtünüzü bir anda başınıza atmaya çalışın. Mümkün olduğunca kaydırarak veya sağa sola çekerek takmamaya çalışın.
  • Başınızın en tepe noktası ile topuzunuz aynı hizada olursa, başörtünüzün önü daha düzgün olacaktır. Dikkat çekmemesi açısından fazla topuz veya düşük topuz yapmamaya çalışın.

Ben daha pratik bir yol arıyorum” diyorsanız, pratik hazır türban modellerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir