Samah Safi ile Kariyeri ve Moda Üzerine

15 Nov 2016

Samah Safi: Ödüllü Film Yapımcısı
DC – ABD

Filmlerinde hem yükselen İslamofobiyi hem de tüm dünyada yaşanan insan dramlarını konu edinen Ürdünlü film yapımcısı Samah Safi, kariyer hayatından moda üzerine merak ettiğimiz bütün soruları yanıtladı. Röportaja geçmeden önce, Samah Safi’yi biraz daha yakından tanımak için ufak bir bilgilendirme ekledik.

27 yaşındaki Samah Safi Washington’da (ABD) yaşamını sürdüren ödül sahibi bir film yapımcısı. New York Film Akademisi’nde film yapımcılığı ve ekran yazarlığı okuyan Safi, film yapımcılığı sektörüne profesyonel anlamda ilk adımını 22 yaşında attı. Öte yandan Safi, sektörde profesyonel olarak yer alan ilk tesettürlü hanımlardan birisi. Ünlü yapımcı, inancına duyduğu sevgiyi film yapımcılığıyla harmanlayarak, hem Batı hem Doğu’daki izleyicilere insani ve İslami öğeler barındıran ürünler ortaya koymaya çabalıyor.

samah-safi

Moda sizin için önemli mi? Mesela film çekimi esnasında ne tür kıyafetler tercih edersiniz?

Moda yalnızca mankenlere veya moda severlere hitap etmiyor artık; tüm kadınlar için önemli bir şey. Her bir kadının kendisini, tarzını ve kişiliğini yansıttığı bir seçim. Günlük hayatımda rahat ama bir o kadar da renkli ve feminen kıyafetleri tercih ediyorum. Takı ve aksesuarlardan, bilhassa inciden çok hoşlanıyorum. Çekim esnasında gardırobumda yer alan en rahat parçaları giyiyorum. Uzun pamuk tunikleri, tayt pantolon veya spor pantolonlarla kombinleyip spor ayakkabıları tercih ediyorum.

Gardırobunuzun baş tacı üç parçası ve favori renkleriniz nelerdir?

Gardırobumun olmazsa olmaz üç parçası: Geniş paça pantolon, kot gömlek ve babet. Favori renklerim: Pastel tonları, beyaz ve siyah.

Tarzınızı nasıl yorumlarsınız?

Tarzım bulunduğum ortama göre değişiyor. Bir konferans için seçtiğim kombin çekim esnasındaki tarzımdan oldukça farklılık gösteriyor. Tarzımı genel olarak spor şık, rahat ve renkli olarak tanımlayabiliriz. Özellikle pastel tonlarına bayılıyorum.

samah-safi

Öncü vasfınızı güzel şeyler adına nasıl değerlendiriyorsunuz? Bugüne kadar yaptıklarınızdan biraz bahsedebilir misiniz? Bu konuda önerileriniz neler?

Kendimi bir lider / öncü olarak tanımlamıyorum; bunlar çok büyük sorumluluk taşıyan büyük kelimeler. Umarım insanları olumlu yönde etkileyebiliyorumdur. Sosyal medyada bu kadar fazla insanın beni takip edeceğini hiç ummazdım. Dürüst olmak gerekirse böyle bir dileğim de olmadı. Eninde sonunda bir film yapımcısıyım ve sosyal medya insanı değilim. Görev üstlendiğim filmlerden, yapımlardan ve sahne arkası görüntülerden de bir kısmına sosyal medyada yer veriyorum. İlginç ama gönderilerim ve yazdıklarım bir sürü insana ulaşıyor, binlerce beğeni alıyor ve çokça paylaşılıyor. Beni asıl mutlu eden bunlar değil; “bana ilham veriyorsunuz”, “ben de sizin gibi başarılı bir kadın/yapımcı olmak istiyorum” veya “beni ümitlendiriyorsunuz” şeklindeki mesajlar beni mutlu ediyor.

14474138_1313047682095332_7418266843636301824_n13108703_992299787533626_2121309915_n

Sayı bakımından erkeklerin hâkim olduğu alanlarda çalışmak isteyen bayanlara önerileriniz neler?

Neleri yapıp yapamayacağınızın kararını başkalarına bırakmayın. Kendi yolunuzu kendiniz çizin, üstlendiğiniz benzersiz güzel işlerle kendinizden bahsettirin. Daima kendinize güvenin ve şunu unutmayın: Siz kendinize güvenmezseniz kimse de size güvenmez. Bir amacınız, hayaliniz olsun ve bunu başarmak için çok çalışın.

Bir sonraki projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Kısa metrajlı bir filmin çekimini henüz geçen aylarda tamamladık. Filmin ilham kaynağı Halep’te bombalanan evinin enkazından sağ olarak kurtarılan Ümran adındaki bir çocuk. Film hâlâ post-prodüksiyon aşamasında (düzeltme, ses sistemi, renk seçimi vs.). Bu filmi Ümran’a ve savaşlarda yaşamını kaybeden dünya çapındaki bütün çocuklara adadık. Öte yandan, “Inspiration Series” (İlham) adını taşıyan Amerikan yapımı bir dizinin üçüncü sezonu için kolları sıvadık. Dizi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) yaşamından ve mirasından feyiz almaya çalışırken günlük hayatta zorluklarla karşılaşan genç bir Amerikalı erkeğin hikâyesini trajikomik bir şekilde anlatıyor.

 

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *