Sanat Terapi; Raflarda Yerini Aldı

01 Eki 2015

Tesetturgiyim.com yazarlarından Uzm. Klinik Psikolog Ayşe Kaya Göktepe’den yepyeni bir kitap,  “Sanat Terapi…”

“Ruhunu İyileştir” mottosuyla Eylül ayı itibariyle raflarda yerini alan “Sanat Terapi” kitabı; psikolojide alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılan sanat terapi hakkında kitap kurtlarının ilgisini çekeceğini düşündüğümüz değerli bilgiler içeriyor.

sanat-terapi

Bu kitapta neler var?

 Sanat Terapi bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış, tedavi edici özelliği bulunan bir yöntemdir. Müzik, resim, dans, ebru, drama gibi çeşitli sanat dallarının kişilerin duygularını ifade etmek ve kişilerin rehabilite edilmesi amacıyla kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Sanat Terapi bir tedavi yöntemi olmasının yanısıra, kişisel gelişimi pekiştirmek için koruyucu sağlık yöntemi olarak kullanılır. Dışavurumcu sanat terapisi; müzikterapi, dans hareket terapisi, görsel sanat terapisi, fotoğrafla terapi, filmlerle terapi, drama gibi pek çok formu içerir.

 SANAT TERAPİ deyince….

American Sanat Terapistleri Topluluğuna göre;

“Sanat terapisi, sanat icra etmenin yaratıcı bir süreçtir ve bu sürecin tedavi edici ve yaşamı zenginleştirici yönü vardır. Sanat terapisi düşüncelerin ve hislerin sözsüz iletişim kuran biçimidir.”

Terapistin ilgilendiği sadece sanatın estetik yönü değil, danışanın terapötik olarak ihtiyaç duyduklarının dışavurumudur. Terapist sanatın niteliğinden çok, icra edilen sanat ürününün danışan için ifade ettiği anlama, sembolik mesaja odaklanır.

Özetle; Sanat terapinin sanat icra etmekten farkı nedir? Sanat Terapisine katılmak için sanatçı olmak şart mıdır? Sanat terapisi çeşitleri nelerdir? Bir sanat terapisi seansında neler yer alır? Kimler sanat terapisi yapar, nerelerde uygulanır? Sanat nasıl bir terapi biçimine dönüşmüştür? Hangi hastalıkların tedavi sürecinde sanat terapisinden yararlanılır? Sorularının cevapları ve daha fazlasını bu kitapta bulacaksınız.

Dışavurumcu Sanat terapisinde önemli noktalar…

Bir sanat terapisi seansında önemli olan 4 ana unsur vardır, seanslar bu 4 ana unsur çerçevesinde yapılandırılır. Bu maddeler sırasıyla;

  • Danışanın çalışmaya olan ilgisi,
  • Kişiye özel sanatsal aktivitelerin seçilmesi ve düzenlenmesi,
  • Bu yaratıcı süreçte kişinin “anlam”ı bulmasına yardım etmek,
  • Sanatı icra etme tecrübesini terapistle paylaşmasını kolaylaştırmaktır.

Size ne katacak?

Sanat  terapide kişinin farkındalık ve iç görü kazanması esastır. Buna ek olarak, kişilere duygusal yüklerinden arınmak için bir fırsat sunar. Kişiler, sanat terapi seansında deneyimledikleri tecrübeler yoluyla sosyal ilişkilerinde olumlu yönde dönüşüm yaşarlar.Tedavinin bir diğer güzel yanı ise, kişilerin büyüme sürecinde baskılanan sanatsal yeteneklerini ortaya çıkarabilir ve bunlar terapiden sonra bir sanat dalında uzmanlaşabilirler. Uzmanlığı seçmeseler bile sanatı bir dışavurum aracı olarak hayatlarında kullanmayı öğrenirler.

Bu kitabı tüm seçkin kitapçılardan temin edebilirsiniz, Keyifli okumalar!

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir