Serinleten Lezzet: Bici Bici

10 Eyl 2017

 

Yaz mevsimi tüm sıcaklığıyla ve renkliliği ile sürerken, serinlik arayışımız durmaz bir yandan. Farklı yörelerin ise bu arayışa ürettikleri çeşitli çözümleri vardır. Çünkü içinizi serinleten şeylerle dinginlik kazanır, daha güzel düşünürsünüz. Diğer mevsimlerde olduğu gibi, yaz mevsiminin de kendine has çok özel tarafları vardır. Ancak sıcaklar bunaltacak cinsten gelir kimi zaman. Eğer yeyip içtiklerinizle dengeyi sağlayabilirseniz, iyi bir beden ve ruh sağlığını da desteklemiş olursunuz. Gelelim sadede: başka bölgelerde farklı versiyonlarıyla karşılaştığımız, Adana’da ise Bici Bici olarak bilinen bu lezzet, serinletmesinin yanı sıra, tadıyla da vazgeçilmeziniz olabilir!

Nedir bu bici bici? Serinleten tatlı da diyebilirsiniz. Şöyle bir ayırıcı özelliği vardır dondurmadan: üzerine su içme gereksinimi pek hissettirmez. Daha çok gül şerbeti ile tercih edilen bici bici, kar buz ile palıza denen pelte yapıdaki bir karışımdan oluşuyor. İsteğe göre meyvelerle süslenerek pudra şekeri le servis ediliyor. Peki palıza ne ile yapılıyor? Onun da tarifi son derece kolay. Tek ihtiyaç duyacağınız şeyler, buğday nişastası ve biraz su. Kaynatıp tepsiye döktüğünüz palızayı soğuttuktan sonra, küpler halinde doğruyorsunuz önce. Ardından da buzu kar haline getirip gül şerbetiyle muhteşem üçlüyü buluşturuyorsunuz.

Farklı illerde yaşayıp daha önce hiç bu lezzeti tadamamak büyük kayıp olmayacak. Çünkü yapımı oldukça pratik olan bu lezzet, yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarına karşı verdiğiniz savaşta yanınızda yer alıyor! Dikkat etmeniz gereken şey sevginizi de katmanız!

 

Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir