Sınav Haftasını Kolayca Atlatmanın 5 Yolu

07 Ara 2015

Yaz tatili ne ara bitti de okul başladı anlayamazken şimdi de birinci dönem neredeyse bitti. Hepimiz için yılın en stresli dönemleri olan sınav dönemleri geldi de çattı yine. Yıllar içinde hepimiz kendimizce birkaç ders çalışma yöntemi belirlesek de, her zaman için gözden kaçan bir şeyler oluyor. Ayrıca paylaşmaktan güzel şey mi var? Birçok öğrencinin en gergin olduğu dönemlerden birisi olan sınav dönemini nasıl atlatacağınız ise, aslında tamamen bizim elimizde. İşte sınav haftasını her zamankinden daha kolay atlatmak için 5 basit yöntem!

sınav haftası tüyoları

1. Lazım olan şeyleri önceden hazırlamak

Ders çalışmaya başlamadan önce o dersle ilgili çalışırken ihtiyacınız olabilecek her şeyi bir araya toparlayın. Ders çalışırken “Aa, susadım gidip de bir su alayım.” gibi şeyler diyerek dikkatinizi dağıtmanızı önleyecektir. Zaten zar zor topladığımız dikkatimiz bir su almaya gitmek için dağıtmaya değer mi? Hem zaten o bir su alayım da döneyimler ne zaman on dakikadan az sürdü ki?

 

anigif_enhanced-25255-1449246477-7

2.Aşırı kafein tüketiminden kaçının

Birçoğumuz sınav döneminde uyanık kalabilmek adına kahveye sarılıyoruz, fazla kahve tüketiminin mideye olan zararı bir kenara, uzun süre sizi uyanık tutarken, zamanla dikkat dağınıklığına sebep oluyor. Çünkü, zaten sınav dönemlerinde vücut normalden fazla adrenalin salgılarken bunu kafeinle körüklediğinizde hiperaktiviteye sebep oluyor.

tumblr_inline_nj9l7zMBsA1rkygkg

3. Uykunuzu ihmal etmeyin

Birçok çalışmada kanıtlandığına göre uzun süre uykusuz kalmak öğrenme güçlüğüne, dikkat dağınıklığına ve anksiyete bozukluğuna sebep oluyor.

sınav tüyoları

4. Minik Notlar Alın

Ders çalışırken sürekli yanınızda postitler ve not kağıtları bulundurun. Bunlara sadece önemli şeyleri değil, aynı zamanda anlayamadığınız şeyleri de arkadaşlarınıza ya da hocalarınıza sormak için yazın.

sınav döneminde beslenme

5.Yediklerinize Dikkat Edin

Sınav haftasının stres dolu abur cubur çukuruna düşerken çok dikkatli olun! Çünkü yediklerinizin sadece kilonuz üzerinde değil, günlük rutininiz üzerinde de büyük bir etkisi var. Karbonhidrat ağırlıklı gıdalar tüketerek, sürekli uykulu olmak, sınav döneminde isteyeceğimiz son şeylerden birisi değil mi?

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir