Sınav Psikolojisinin Üstesinden Gelin!

10 Mar 2017

 

Bazı şeyleri hayatın bir parçası olarak görmek, o işin üstesinden gelebilmeyi kolaylaştırmaktadır. Nasıl mı? Mesela siz hiç hoşlanmadığınız bir işi sürekli olarak yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ya o işi zevkli hale getirerek, ya da kendinizi o işe sevdirerek katlanabilirsiniz. Sınavlar da bir çok öğrenci için ağır bir yük olabilmektedir. Şöyle de bir durum var ki, rutin olarak devam edebilen bir süreçtir sınavlar. İçinde bulunduğumuz bu bilgi çağının bir gereği olarak, sınavları hayatımızın bir parçası olarak görmeye çalışmak, onun sürecini de sağlıklı düzeyde geçirebilmeyi kolaylaştırır. O halde sınav psikolojisini çözümleyebilmek ve iyi bir başarı ile ilerlemek isteyenler, bu yazıyı okumadan geçmemelidir!

Sınav süreci bir çok öğrenci için zordur. Stres ve kaygı düzeyinin normalin üstünde olduğu bu evrede, bilinmesi gereken ilk şey şudur: Hakkında iyi olduğunuz bir sınava girmek ya da iyi bildiğiniz bir parçayı başkalarının yanında enstrümanla çalmak gibi bir performans sergileme sırasında harekete geçen stres hormonu, beyinde bir uyarma etkisi yaparak daha güzel bir sınav geçirebilmeyi ya da iyi bir enstrüman çalabilmeyi sağlar. Fakat durum tam tersi ise; yani kendinizi yetersiz hissettiğiniz bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, salgılanan hormonlar beyinde uyarılma etkisi yapmaktan çok bilgileri karıştırıp daha düşük bir performans göstermenize sebep olabilmektedir.  Dolayısıyla yeni öğrendiğiniz bir konuyu günlük tekrarlarla sağlamlaştırmaya çalışmalı; eğer sınava çok az kalmış ve bitiremediğiniz konular mevcut ise, bildiğiniz konular üzerinden pratikler yapmak ve iyi seviyeye taşımak daha doğru olacaktır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki sınavlar kişiliğinizi ölçmek için değil, bazı konulardaki bilgilerinizi test etmek içindir. Dolayısıyla bu süreçte gücünüze uygun doğru bir programla adım adım ilerlediğinizde, başarı kaçınılmaz olacaktır. Sınavlar bir süreçtir; hazırlanma evresinde iniş çıkışlar olabilir. Önemli olan yavaş yavaş da olsa istikrarla ilerleyebilmektir. Hayallerinizde gelmek istediğiniz noktada olun ve pes etmeden gayret gösterin; sınav esnasında ise “ben elimden geleni yaptım, inanıyorum ki emeklerimin karşılığını alacağım” diye düşünün, ve bir kuş gibi hafifletin kendinizi.  Sınav psikolojisini doğru yönete bildikten sonra, başarı sizin iledir!

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *