Sirin Hamsho ile Bilim, Din ve Moda Üzerine

13 Kas 2017

 

‘Benim kanatlarım din ve bilimdir.’

Ödüllü Rüzgar Enerjisi Tasarım Mühendisi Fransız-Suriyeli Sirin Hamsho, aynı zamanda Washington D.C’deki İnanç ve Liderlik Merkezi’nin kadın danışmanı olarak görev alıyor.

Sirin Hamso’yu yakından tanımak istiyoruz öncelikle…

MIT mezunuyum ve ABD-New York Generel Electric Company’de, rüzgar enerjisi tasarım mühendisiyim. 2015 yılında ‘Rüzgar Türbin Sistem Tasarımı’ için ilk uluslararası patentimi aldım, BBC tarafından 100 tanınmış kadın arasına girdim ve 2016 yılında programın uluslararası düzenlenmesiyle tasarımım finalde yer aldı.

İki çocuğum var; Laya 5 yaşında, Alife 16 aylık. Eşim Omar Al Assad, Robot ve Kontrol Bilim Adamı.

Rüzgar türbini elektrik tasarım mühendisisin ve yenilenebilir enerji yönetimi konusunda uzmanlıkların var. Bu nasıl bir duygu? Bilimin içinde olmak, üretmek… Nasıl karar verdin bunları yapmaya?

Yeniliğe ve teknolojiye önem veren biri olarak, tutkumu rüzgar enerjisinde buldum. Yenilenebilir enerji sektöründe çalışmak mükemmel bir his ve tabii ki fırsatlarla dolu… Enerji yenileme ve üretmeyi, teknolojilerle muazzam bir boyuta getirebilmek yalnızca iş değil, temiz enerji ile dünyamızı korumak için yaşamaktayım

Uluslararası patentli tasarımın hakkında bilgi verebilir misin? Yeni tasarımların da var mı?

En uzun boyda olan rüzgar türbinleri, genelde aşırı hız ve rüzgar çevirmesinden dolayı hafif sallantıda olur ve kaçınılmaz bir nedenle kablo ve elektrik bağlantıları hasar görür. Bunu önlemek için çözüm arayışına girdim ve operasyon süresince elektrik kabloları ve bileşenleri korumak için bir sistem tasarladım. İlk patentim 2015’te GE ile kaydedildi ve dünyaca uygulandı.

Bunların yanında, Washington D.C’deki İnanç ve Liderlik Merkezi’nin kadın danışmanısın. Bilim ve inancın birleşimini çoğu kişi düşünemezken, sen vücut bulmuş halisin. Bize bu süreçten bahseder misin?

İnsanoğlu canla başla var olmaya çalışmaktadır. Kuşlar tek kanatla uçabilir mi sizce? Benim kanatlarım da din ve bilimdir, biri koparsa diğeri güçsüz kalır ve uçamaz; bakış açım bu şekilde. Batıda yaşayan ve çalışan Müslüman bir kadın olarak, ön yargıyı yok etmem gerektiğine inanıyorum. Müslüman bir kadın temsilci olarak, toplantılarda yeşil enerjisi hakkında hem bilimsel hem de dini bilgiler paylaşıyorum mesela.

Bu aktif yaşamın çocukların ve eşin tarafından nasıl karşılanıyor?

Eşim Omar, hayatımdaki en büyük desteği aldığım kişilerden biri, Allah’a çok şükür. Hayatımızın önceliklerini dengede tutmaya çalışıyoruz, yani çocuklarımızı. İkimiz de çalışan insanlar olduğumuz için iş çıkışı ve hafta sonu birlikte geçirdiğimiz vakit çok önemli ve değerli. Çocuklarımız mutlu olduğu sürece biz de mutluyuz.

Artık konuyu modaya getirelim… Giyim tarzın, tercihlerin, sık kullandığın parçalar hangileri?

Bilim ve teknolojiyle ilgilenen kadınlar için moda konusu uzakta kalıyor ve genelde şık bir ofis stili bulmakta zorlanıyoruz. Ben günlük giyimimde takımlar, blazerlar ve bluzları tercih ediyorum. Renk seçimlerim, işime uyum sağlayacak bir şekilde sonbahar ve koyu renklerden oluşuyor.

Modanisa ile tanışman nasıl oldu?

Çalışan bir anne olarak alışveriş merkezlerinde saatlerce gezecek vaktim olmuyor pek, bu konuda zorlanıyorum. Bu sebepten giyim alışverişimi internet üzerinden yapmayı tercih ediyorum. Modanisa’yı reklamları karşıma çıkardı, modern tesettür giyim tarzıyla bütünleşmiş… O günden beri en sevdiğim alışveriş sitesi oldu.

Modanisa hakkındaki düşüncelerin…

Modanisa’nın tarzını sıkça takip ettiğim için şunu belirtmek istiyorum; konseptleri yenilik üzerine! Modanisa, hızlı bir şekilde büyüyen ve dünyaca tanınan bir marka… Yalnızca müşteri olarak değil, yenilik konusunda uzmanlaşmış biri olarak çok etkileyici ve başarılı olduklarını görüyorum.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir