Siyah: Asalet Psikolojisi…

10 Şub 2015

Her şeyin bir psikolojisi vardır efendim… Bu kadar çok psikolojik kavram etrafımızda dolaşırken aklımızdan “Peki ya bu “psikoloji” kelimesi ne anlama geliyor?” sorusu geçmiyor değil hani!

Psikoloji “psyche (ruh) ve logy (bilim) kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkan bir bilim dalıdır. Ruh bilimi diye yolculuğu başlamıştır. Modanın psikolojisi de vardır. Her devrin bir moda akımı, o devirde yaşayanların ruh hallerini yansıtır. Bakmak ve görmek arasında ince farkı açıklıyor “psikomoda” kavramı…

“Kıyafetlerin psikolojisi, renklerin psikolojisi ve ruh dünyamız arasındaki ilişkinin günlük kıyafet seçimlerimizde nasıl bir etkisi vardır?”  sorusu ile bu yazıma başlamak istiyorum.

siyah: asalet psikolojisi

siyah: asalet psikolojisi

Renklerin psikolojisi yazımda pek çok rengin farklı psikolojik etkileri olduğunu ele almıştım. Siyah rengin tesettürlü hanımların vazgeçilmezi olduğunu belirtmiştim. Aslında sadece tesettürlü değil, siyah tüm kadınların vazgeçilmezi… Bu yüzden öncelikle siyah rengin büyüleyici etkisini işleyerek ruh halimize bağlı hangi kıyafetleri seçebileceğimizi ele almaya karar verdim.

Siyah yok olmayı, zaferi, gücü, entelektüelliği, resmiyeti, elegant olmayı, gizemi, stili, boşluğu, şeytanı, karanlığı, gelenekselliği, birliği, acıyı, profesyonelliği, yas tutmayı simgeler. Yas tutmak, acı genelde gayrimüslim kültürde yer alır. Diyelim ki kış günü ve ne giyeceğiniz konusunda kararsız kaldınız, o zaman hiç düşünmeden Siyah rengi tercih edebilirsiniz. Özellikle bir iş görüşmesine gidiyorsanız, siyah renk tercih etmenizde fayda var.

Asaleti, zerafeti, elegantlığı simgeleyen bu güzel rengin hangi tür kumaşlarla, nasıl tasarlandığı da önemli..

z-ruby-star-elbise-siyah-muslima-wear-100695-1

Ruby star elbise – Muslima Wear

Siyahın tek başına asil bir görüntü oluşturduğu aşîkâr… Tesettürlü olup şık ve sade kombin yapmak istiyorsanız adresiniz: SİYAH!

“Simsiyah olmak istemiyorum, siyahı hangi renklerle kombin yaparsam siyahın insanlar üzerinde bıraktığı büyüleyici etkiyi gölgelememiş olurum?” diyorsanız; cevap net: BEYAZ!

z-frak-tunik--siyah--muslima-wear-83055

Frak Tunik – Muslima Wear

Beyaz başlı başına bir renk olmayıp tüm renklerin karışımı sonucu ortaya çıkan bir tondur. Beyaz saflığı, barışı, nötr ve sakin bir zihin ve vücudu simgeler. Nötrleştirici etki yaratılmak isteniyorsa beyaz kullanılır. Beyaz gençliği, temizliği, ışığı, dürüstlüğü, korkusuzluğu, hürmeti ve alçak gönüllüğü simgeler. Pek çok pozitif etkisi bulunan bu güzel renk kararsız kalınan zamanlar için hızır gibi imdada yetişir. Siyahın asaletini bozmamak istiyorsanız, beyaz gibi nötr bir rengi yanında kullanmanızda fayda var. Beyazın pozitif duyguları, siyahın asaletiyle birleştiren  Müslima Wear buna bir de isim bulmuş “FRAK TUNİK”…

Siyah demişken… Gideceğiniz ortam elbise giymeye uygun değilse ve siz siyahın o büyülü etkisini de yanınıza alarak gitmek istiyorsanız; böyle şık bir siyah ceketi Gold rengi bir etekle kombinleyip kullanabilirsiniz. Sarı mutlu ve neşeli bir zihin durumuna işaret eder. Gold da sarı rengin bir türevi olup zihinlerde “altın”ı çağrıştırdığı için ışıltıyla siyahın asaletini birleştirerek “asil” bir izlenim bırakabilirsiniz. Fakat not düşmekte yarar var. Ceketinizin gold renk ile muhteşem uyumunu gölgeleyerek psikolojik mesajınızı zedelemek istemiyorsanız, lütfen AŞIRI AKSESUAR KULLANIMINDAN KAÇININ. Sadece alyansınızı takarak fevkalade şık olabilirsiniz.

z-kollari-islemeli-ceket--siyah--muslima-wear-78860

siyah-gold: Işıltılı asalet!

Eğer bugün psikolojiniz biraz daha hareketliyse, hem siyahtan vazgeçmeyip hem de biraz daha hareketli bir izlenim bırakmak istiyorsanız;  Siyah zemin üzerine çizgili / puantiyeli 60’ların havasını andıran bu elbiseleri tercih edebilirsiniz.

z-puanli-elbise--siyah-beyaz--muslima-wear-100693-1

Puantiyeler ile kendine hareket kat!

z-ekoseli-elbise--siyah--muslima-wear-100692-1

siyahı çizgilerle hareketlendir!

Tüm bu elbiseleri siyahın psikolojik etkileri çerçevesinde ele aldık. Tabii en önemlisi sizin ne hissettiğiniz, nasıl bir izlenim bırakmak istediğiniz…  Her şeyden önce; en değerli giysi sizin KARAKTERİNİZ!

Diğer renklerin psikolojik etkilerini düşünerek  hangi kıyafetleri seçebileceğimizi öğrenmek istiyorsanız takipte olun!

Sevgiyle kalın…

Not: Bu güzel elbiselere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

[wa-wps]
Paylaş

Yorumlar

  1. Emine diyor ki: Nisan 6, 2017 at 21:32:50

    Resimlerdeki muslima wesr siyah ceket ve gold şifon eteği almak istiyorum fakat bulamıyorum yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir