Sn. Dr. Merve Kavakçı İslam'ın Katıldığı Tesettür Mühendisliği Paneli

26 Ağu 2014

Türkiye Entellektüel Kadın Hareketinin bu yıl ikincisini düzenlediği Tesettür Mühendisliği paneli geçtiğimiz günlerde, Altunizade Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Sn. Dr. Merve Kavakçı İslam’ın konuşmacı olarak katılım sağladığı tesettür mühendisliği panelinin bu yıl ki konusu; Dünyadaki tesettür yasağı idi. Panelde Proje koordinatörlerinden Merve Armağan ve İkbal Armağan konuşmalarını yaparak panelin açılışını yaptılar. Protokol konuşmasını ise; Mazlum-Der Mütevelli Heyeti üyesi Av. Gönül Küçük Yıldız yaptı. Kendisi konuşmasında Mazlum-Der’in tesettürlü bayanlar için yapmş olduğu ve yapmaya devam edeceği çalışmalardan bahsetti. 1991’de kurulan Mazlumder; kim olursa olsun mazlumdan yana ve zalime karşı düstürü ile çalışan bir insan hakları derneği. Bir çok komitelerden oluşan bu dernek, başörtüsü yasağı hakkında da bir çok çalışmalara imza atmıştır. Üniversitelerdeki başörtüsü yasağı ile başlayarak, mücadelesini halen aktif bir şekilde devam etttiren bir kurumdur… Av. Gönül Küçük Yıldız eğitim hayatı boyunca başörtüsü sebebiyle karşılaştığı zorluklardan ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiğini konuklarla paylaştı. Kendisinin genç bayanlara en büyük tavsiyesi; “Mücadeleden ve ne olursa olsun direnmek asla vazgeçmeyin. Kimse sizi başörtünüzden ayırma hakkına sahip değil. Asla boyun eğmeyin. Kalbimiz veya herhangi bir organımız ne ise, başörtümüzde odur.” şeklinde olmuştur.

tesettur-muhendisligi-paneli-2014-7 tesettur-muhendisligi-paneli-2014-1_1

Tekh Proje Koordinatörlerinden Merve Armağan & Mazlumder M.H.Ü. Av. Gönül Küçük Yıldız

tesettur-muhendisligi-paneli-2014-3

Mazlumder Mütevelli Heyeti Üyelerinden Av. Gönül Küçük Yıldız’ın konuşmasının ardından; Kanada’da yaşayan müslüman öğrencilerle canlı bağlantı ile, konuklara görüntülü bir şekilde oradaki öğrencilerin islam ve tesettür hakkındaki düşüncelerini ve orada yaşadıkları tecrübeleri dinlettiler. Ayrıca Merve Armağan; Tesettürlü bayanların iş hayatlarındaki karşılaştıkları psikolojik sıkıntılardan olan; Kalıp Yargı, ücret politikaları, çalıştıkları ortamda ötekileştirilmelerinden bahsetti. Fakat bunların yanı sıra Kanada’daki tesettür giyimli bayanlar için yapılan olumlu gelişmelerden olan; polis memurlarının üniformalarının üzerlerinde başörtüsü takabilmesinden, Quebec şehrideki hastanelerde başörtülü sağlık personeline izin verilmesinden de bahsederek gönülleri bir nebze de olsa ferahlattı.

Merve Taşkıran; Türkiye’deki başörtüsü yasağının tarihçesine değindi. Gülşen Ataseven örneğini konuklara hatırlatarak, 28 Şubat sürecine de değinerek konuşmasını tamamladı. “1964 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde Tıp öğrencisi olan ilk başörtülü üniversite öğrencisi Gülşen Ataseven, Cerrahpaşa’yı birincilikle bitirmiştir ancak başörtülü olduğu için kürsüye çıkarılmamıştır.”

Beria Kafalı; Başörtülü kadınlar ve eğitim başlığı ile tesettürlü genç bayanların üniversitelerde karşılaştıkları zorluklardan bahsetti. Merve Kavakçı örneği ile sözünü tamamlayarak kürsüyü Dr. Merve Kavakçı İslam’a bıraktı.

tesettur-muhendisligi-paneli-2014-8

1999 yılında ilk başörtülü milletvekili olan ve sırf başörtüsü olduğu için hakları elinden alınan Merve Kavakçı; yaşadığı tecrübeleri konuklar ile paylaştı. Sn. Dr. Merve Kavakçı ayrıca günümüzdeki tesettür kavramından, islam ve tesettürden, dünyada hijab, burka, nigab, çarşafdan ve siyasi açıdan tesettür değerlendirmeleri yaptı. Konukların sorularını da cevaplayan Sn. Merve Kavakçı önemli konulara değindi. Özellikle gençlere tavsiyesi; “Yaşanılan bu yasakları, kendinizi ve tecrübelerinizi asla küçümsemeyin, hafife almayın ve mutlaka yazın, literatüre girmemiz çok önemli, tarih bizi yazmalı ve nesiller bunları okumalı” şeklinde oldu. “Başörtüsü her şey değil ama başörtüsüz din tam anlamıyla da bütün değil.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

tesettur-muhendisligi-paneli-2014-9

Panelin ikinci yarısında farklı bölümlerden oluşan linans-yüksek lisans ve doktora öğrencileri Dünyadaki tesettür yasaklarından bahsetti. Doğu Türkistan, Özbekistan, Çin, Rusya, Kanada, Almanya, Arap Ülkeleri ve tüm ülkeleri değerlendirerek sunumlar gerçekleştirdiler.

tesettur-muhendisligi-paneli-2014-5

Panel Sn. Dr. Merve Kavakçı İslam Hanımefendiye çiçek taktimi ile son buldu.

2013 yılında ilki gerçekleştirilen Tesettür Mühendisliği Panelini incelemenizi tavsiye ederiz.

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir