Soğuk Algınlığına Karşı Efsane İçecek!

24 Eki 2017
Soğuk algınlığı sadece kış hastalığı değil; her mevsim görülebilir. Yakalandınız mı, üzerinizden zor atarsınız. Halsizleştirir; bitkinleştirir; insanı sokağa çıkamaz hale getirir.
soguk-alginligina-sifa-alkolsuz-mojito
Geçtiğimiz yaz, ben de şifayı kaptım. Üstelik bir Ukrayna gezisi öncesi! Geziyi iptal edemezdim… Korka korka gittim; orada harika bir şifa ile tanıştım: Alkolsüz Mojito. Bizdeki ıhlamur gibi, bu da Ukrayna’nın soğuk algınlığına karşı şifa veren geleneksel içeceklerinden biriymiş. Sadece soğuk algınlığı yaşarken değil, soğuk algınlığı rahatsızlığından uzak durmak, bünyeyi güçlendirmek için de içilirmiş. Yapımı ise çok kolay. Neredeyse her evde mevcut malzemelerin birleşiminden meydana geliyor: Taze nane, limon, soda ve tercihe göre şeker. Mevsime uygun farklı meyveleri katarak da zenginleştirebilirsiniz.

Nane, solunum yolları hastalıklarından tutun depresyon gibi psikolojik problemlere kadar pek çok soruna deva. Limon ise vücudun kan şekerini dengeleyerek birçok hastalıkları önlüyor. Sadece bu ikisi bile alkolsüz mojitoyu yeterince zengin kılıyor.
 
Gelelim tarifine: İçeceği yaklaşık yarım litrelik bir bardakta yapacağınızı düşünürsek.. Yarım limonu ortadan ikiye bölün. Sonra bardağın dibinde, birkaç yaprak taze nane ile birlikte hafif ezin. Bu şekilde daha yoğun bir aroma elde etmiş olursunuz. Ardından biraz şeker (tercihe göre) ve soda ilave edin.
Ukrayna’da soda yerine daha çok gazoz kullanılıyor. Ama soda şeker içermiyor; ben daha sağlıklı buluyorum. Aromalı olsun diye farklı meyve konsantrelerini tatlandırıcı olarak da katabilirsiniz. Bu durumda içeceğinize şeker ilave etmeseniz daha iyi olur.
İşlem tamam; alkolsüz mojitonuzu içebilirsiniz. Şifa olsun…
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir