Soğuk Ayların Isıtan Tarzı: Kürk

30 Eyl 2015

Kürk, belki de insanlığın ilk çağlarından bu yana devamlılığını sürdürebilmiş yegane giysilerden biridir. O zamanlarda ısıtması, koruması için kullanılıyordu bugün de hala aynı özellikleri sayesinde tercih edilir. Tabi bunun yanı sıra güzelliği, tarzı, yumuşaklığı ve rahatlığı ekstra avantajlarıdır. Sadece görünümü ile bile içimizi ısıtır. Uzun yıllardır hatta asırlardır kullanılan bir materyal olduğu için, artık birçok farklı tarzda ve çeşitte kürk üretildi, kullanılıyor. Yıldan yıla azalmayan talebi, geçmeyen modası, kürklerin bu yıl da moda olduğunu gösteriyor.

Kürk-yelek-Modelleri

Gerçek kürkün maddi değeri, zor ulaşılabilir cinsten olduğundan yüzyıllarca kapitalist sistemin dayattığı güzellik algısını oluşturdu ve hayvanlar artık ihtiyaç duyulmasa da sırf güzellik ve gösteriş pahasına acı çekerek öldürüldüler. Maalesef ki, hala yasa dışı yollardan bu vahşeti gerçekleştiren firmalar olsa da artık bilinçli bir toplum olarak kürkten, hayvanlara eziyet etmeden faydalanabiliyoruz.

Kırmızı-Kürk-Kaban-Modeli

Yapay kürkler, gerçek kürkü aratmayacak şekilde memnun edebiliyorlar. Bunun yanı sıra vicdan azabı çekmemenin ve duyarlı olmanın verdiği haz da paha biçilemez. Hal böyleyken yıllardır sonbahar-kış deyince akla gelen kürk, yine bu sonbaharda da gardırobunuzda yer kaplamalı.

kurk-yakali-yelek--kahverengi--armine-152819-1

Sonbahara özellikle kürk detaylar yakışırken, kışa kürk mantolar, kabanlar, yelekler daha çok yakışır. Tek dezavantajı; kalın göstermesi ve hacimli olması. Bu durumda bölgesel kilo problemi olan bayanların, basen problemli olanların rahatlıkla kullanabileceğinin altı çizilmelidir.

kurk-yakali-kap--murdum--vivezza-146607-146607-1

Kürk kullanacak isek, altına kalem etek ya da dar pantolon kullanmak en uygun olan kullanım şeklidir. Bu şekilde hacmin kürkten kaynaklandığını diğer insanların bilinç altlarına söyleyebilmiş olursunuz.

Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir