Soğuklara Karşı Dudak Bakımı

27 Nov 2016

Hemen hemen hepimizin kış aylarında dudak çatlamalarıyla başı dertte. Özellikle ben kuru soğuklarda dışarı çıktığımda dudaklarımın aşırı derecede gerildiğini hissediyorum. Hatta öyle ki gülerken çatladıklarını hissettiğim zamanlar oluyor. Durum böyle olunca da her çantada bir nemlendirici bırakır hale geliyorum. Ancak kuru dudakların tek eksisi ne yazık ki bu değil. Aynı zamanda dudak makyajını da çok kötü gösteriyor. Peki ama tüm bunlar hiç olmasa nasıl olurdu? Yani dudaklarımız çatlamadan bunun önüne geçseydik. Mükemmel olmaz mıydı? Benim denediğim ve sonuç aldığım en iyi dudak bakım önerilerini bir araya toparladım. ing-sl-sweet-almond-oil

Yağla Dudaklarınızı Besleyin:

İlk önerim dudaklarınızı sadece hazır nemlendiriciler ile nemlendirmek ile yetinmemeniz. Mutlaka dudak bakımınıza kokusunu beğendiğiniz bir yağı ekleyin. Besleyici özelliklere de sahip olmasına dikkat edin tabii. Jojoba yağı ve tatlı badem yağı dudak bakımında en sık kullanılan yağlardan bazıları. Parmak uçlarınıza damlattığınız bir iki damla yağı dudaklarınıza sürün, bunu makyajınıza başlamadan yaklaşık on beş dakika önce yapın. Sonrasında rujunuzun da çok daha iyi göründüğünü fark edeceksiniz.

 hue58b_0-5oztube_lipbalmspf15_lg

SPF Özelliği Olan Nemlendiriciler Tercih Edin

Biliyorum bir çoğunuz kış ayında güneş koruması mı? diye düşünüyor. Ancak kış güneşi de bir o kadar zararlı olabiliyor. Örneğin kar yağdıktan sonra çıkan güneşin ne kadar parlak olduğunu düşünsenize! SPF özelliği barındıran ürünler dudaklarınızın kuruyup çatlamasını da geciktirecektir. Ve en üst düzeyde korumayı sağlayacaktır.

55801d2f-77db-a7a6-4b1f-9b6df53691dc

Su İçin!

Vücudunuzun hangi bölgesinde olursa olsun söz konusu problem kuruluğa dayalı ise şaşmayan tek bir çözümü vardır. Su içmek. Eğer dudaklarınızda kuruluk sıkıntısı yaşıyorsanız bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.
Peki diyelim ki ne yaparsak yapalım önüne geçemedik dudaklarımızın kurumasının. O zaman ne yapacağız? Bunun en basit iki çözümü var;

  1. Dudaklarınıza Peeling Yapmak
  2. Daha yoğun bir nemlendirici kullanmak

fp-brush

Dudaklarınıza Peeling Yapın

Belki de vücudumuzda peeling yapmanın en kolay olduğu yer dudaklarımız. Alanın küçük olması da bunun en büyük sebeplerinden birisi. Eğer hiçbir şey ile uğraşmak istemiyorsanız size en kolay yöntemi öneririm. Diş fırçanıza -bebekler için olanları da tercih edebilirsiniz- biraz vazelin ya da hindistan cevizi yağı sürün. Dudaklarınızı bu ikili ile yuvarlak hareketlerle fırçalayın. Bu yöntem sadece dudaklarınızı ölü derilerden arındırmayacak. Kan akışını hızlandırdığı için aynı zamanda dudaklarınızın daha sağlıklı bir renge kavuşmasını da sağlayacaktır. Yine çok kısa bir süreliğine dudaklarınızı daha dolgun göstereceğini de söylemekte fayda var. 1436429781_blist3237

İkinci peeling yöntemi ise yine oldukça basit ve evdeki şeylerle yapabileceğiniz bir tarif. Biraz esmer şeker ve balı bir kapta karıştırın. Daha sonra bu karışımla yuvarlak hareketler ile dudaklarınıza masaj yapın. Ilık su ile durulayın.

ruby-kisses-pot-o_-miracle-lip-reviatalizer-cheap-cosmetics-ikatehouse-pick6deal-ckh1178

Daha Yoğun Bir Nemlendirici

Aslında daha yoğun bir nemlendirici demek tam olarak bu söylediğimi karşılamıyor. Aynı zamanda iyileştirici etkisi olan bir nemlendiriciyi kast ediyorum. Burada genellikle direk olarak ürün tavsiye etmemeye çalışıyorum. Ancak bu konuda üç adet favorim var. En memnun kaldığım ürün fotoğrafını gördüğünüz Ruby Kisses Pot O’Miracle Lip Revitalizer. Neredeyse tüm kozmetikçilerde var. Keskin bir nane kokusuna sahip ve çatlakları çok güzel bir şekilde iyileştiriyor. İkincisi Blistex markasının Med Plus kavanoz balmı. O da iyileştirme anlamında gerçekten çok başarılı bir ürün ve yine mentol aromalı. İlk önerim olduğu gibi her yerde bulabileceğiniz bir ürün. Son önerim ise sadece eczanelerden satın alabileceğiniz saf vazelin. Bu ürün sanırım sadece tüpte satılıyor. Gerçekten çok yoğun bir kıvamı var. Kokusu biraz parfümlü. Ve bu üçlü arasında en uygun fiyatlı olanı da saf vazelin.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *