Sonbahar Ayları İçin 5 Cilt Bakımı Önerisi

24 Eki 2017

 

 

Yaz aylarında cildimize ne kadar iyi bakarsak bakalım hava, nem, deniz, havuz derken cildimiz yıpranıyor. Mevsim geçişi başladığında ise cildimizde cansızlık, kuru bölgeler, renk eşitsizlikleri gibi sorunlar baş göstermeye başlıyor. Bu sorunları giderip cildimize ihtiyacı olan şeyleri sunmak ise tamamen bizim elimizde! Sonbahar mevsimine geçerken rutin cilt bakımımızda yapmamız gereken küçük ama etkili değişiklikleri ve önerileri senin için bir araya getirdim, 5 adımlık bu önerilere beraber göz atalım mı?

cilt-bakimi

1. Yoğun Nemlendirme
Cildimizi nemlendirmeyi hangi mevsimde olursak olalım ihmal etmiyoruz değil mi? Cilt tipimiz ne olursa olsun nem asla ihmal etmememiz gereken bir adım. Cilt nemlendiricileri cilt tipimize göre değiştiği gibi mevsime göre de değişiyor. Yaz aylarında sıcak havadan dolayı daha ince yapıdaki losyonları tercih ederken sonbaharda nemlendirici kremlere geçiş yapmalısın. Böylece cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlıklı bir şekilde elde edecek. Küçük bir tavsiye, eğer nemlendiricini duştan sonra kullanırsan çok daha fazla etkisini görürsün.

cilt-bakimi

2. Arındırma
Yazdan çıktığımızdan beri cildinde pürüzler ve kuru bölgeler mi var? Bu çok doğal! Yağlı bir cildim olmasına rağmen ben de aynı sorunlarla yüzleşiyorum. Bunun sebebi başta bahsettiğimiz mevsim etkenleri. Çözümü ise çok basit! Cildine uygun exfoliater ve peeling jellerle düzenli olarak cildini temizle, hafta sonunda farkı gördüğünde çok şaşıracaksın!

cilt-bakimi

3. Nemli Dudaklar
Güneşli günlerde önceliğimiz güneşten korunmak. Soğuk günlerde ise kuruluktan korunmaya çalışıyoruz. Havalar biraz serinleştiği anda bu durumdan ilk etkilenen bölge ise dudaklar oluyor. Çatlayan ve kuruyan dudaklar çok acı verici olabiliyor değil mi? Sevdiğin dudak nemlendiricisini çantana at ve sık sık tazele. Bütün sene dudakların sağlıklı ve nemli kalsın.

cilt-bakimi

4. Güneşten Korunma
Biliyorum yaz bitti güneş ışıklarının etkisi artık çok daha az. Ama hala orada! Güneş orada olduğu sürece ne yapıyoruz? Güneş koruyucu kremimizi sürmeden sokağa adım atmıyoruz!

cilt-bakimi

5. Bakımlı Eller
En çok ihmal ettiğimiz şey el ve ayak bakımı. Ne kadar önemliler oysaki! Lise yıllarında her gün 3-4 kere el kremi sürerdim takıntılı bir şekilde. Şimdi dönüp fotoğraflara baktığımda ellerim her zaman manikürlüymüş gibi görünüyor. Halbuki yılda taş çatlasın beş altı defa gidiyordum maniküre. El kremleri elin görünümünü bir anda değiştirebiliyor. Düzenli kullanırsan elinin yaşlanmasını geciktirebiliyor. Yaptırdığın manikürün daha uzun süre kalmasını sağlayabiliyor. Daha ne yapsın değil mi?

Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir