Sonbahar Gezi Rehberi

09 Eki 2017

 

 

Sonbaharın yağmur serinliği yavaş yavaş kendini gösterirken, doğa da renkleriyle mevsim değişikliğine geçiş yapmaya başladı. Yaz tatilini değerlendiremeden sonbahar sezonuna girenlerdenseniz, hafta sonu kaçamaklarınız için gezi rehberine bir göz atmalısınız. Ne de olsa yazın bitişiyle yabancı turistler yavaş yavaş ülkelerine dönüyor ve memleketin dört bir yanının tadını çıkarma sırası bize geliyor.

sonbahar-gezi-rehberi-tuz-golu

Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü dört mevsim nefes kesici güzelliğini koruyan adreslerin başında geliyor. Muhteşem fotoğraf karelerine imza atabileceğiniz Tuz Gölü rotası, güzelliğinin yanı sıra 22 farklı mineral ihtiva eden suyu ile bütün ziyaretçilere şifa dağıtıyor. Bölgedeki kaynaklar kullanılarak üretilen doğal ürünler Tuz Gölü’nü evinize taşırken, aynı zamanda bakım rutininize yeni parçalar ekleyebilirsiniz.

sonbahar-gezi-rehberi-kapadokya

Sonbaharda en çok tercih edilen adreslerin başında gelen Nevşehir Kapadokya; balon gezisinden göl turlarına, peri bacalarından müze gezilerine kadar birçok farklı seçenek sunduğundan her türlü tatil anlayışına hitap eden ender yerlerden biri. Tatil hakkınızı Nevşehir’den yana kullanırsanız Ihlara Vadisi’ni gidilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Tarihi 9. yüzyıla dayanan Yılanlı Kilise gibi tarihi eserlere ev sahipliği yapan Ihlara bölgesi yemyeşil doğanın ortasından geçen nehriyle de ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor.

sonbahar-gezi-rehberi-adalar

İstanbul’da oturuyor ve şehirler arası seyahatlere vakit ayıramıyorsanız, sonbaharın en göz alıcı yakın mesafe tercihi olan Bozcaada metropol hayatından kaçanlara kucak açıyor. Evinizin yakınlarındaki vapur iskelesine gidip bir saatlik keyifli deniz yolculuğunun tadını çıkardıktan sonra bütün günü adanın benzersiz doğasıyla baş başa geçirebilirsiniz. Dünyada eşi benzeri olmayan eski adıyla Prens Adaları beşlisi de ada sevenler için ulaşımı hızlı ve kolay rotaların arasında yer alıyor.

sonbahar-gezi-rehberi-kizkulesi

Şehrin sınırları içinde şehirden uzaklaşma hayali kuranları da unutmadık. Anadolu yakasının nadide incisi Kız Kulesi sahilde karşısına geçip çay içilecek yerlerden olmasının yanı sıra, yine sahilde yer alan uygun fiyatlı seferleriyle deniz ortasındaki sonsuzluk duygusunu yaşamaya olanak sağlıyor. Özellikle bunaltıcı sıcak havanın hakim olduğu dönemlerde serinlemenin en doğal ve en keyifli yolu şüphesiz ki Kız Kulesi’nden geçiyor.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir