Sonbahara Ekose Yakışır

01 Eki 2015

Kışlık tesettür giyim kombinleri oluşturmaya başladığımız bu dönemde, kombinlerimizi gerek hırkalarla, gerek yünlü kumaşlarla donatmanın tam da zamanı. Bunun amacı kombini mecazen ısıtmaktır. Giydiklerimiz belki de fazla sıcak tutan materyallerden oluşmamış olabilir ancak desenleri ve renkleri konbinin sonbahara yada kışa ait olduğunu göstermeli, yani sıcak olmalıdır. İşte ekose desen de tam olarak bunu gerçekleştirebilen nadide desenlerdendir.

İskoçların feodal yönetimle yaşamlarını sürdürdüğü zamanlarda, her beyliğin kendi renklerinde ekose kumaşları vardı. İskoçya soğuk bir bölge olduğundan, kullandıkları bu kumaşlar kalın ve sıcak tutan kumaşlardı. Bu yüzden ekose desen orjinalinde kışa yakışan bir desen. Her ne kadar yaz kıyafetlerinde kullanılsa da, desenin kışlık-yazlık ayrımını kontrast renkleri belirliyor. Koyu ve pastel renkler kış ekose desenini, açık ve canlı renkler yaz ekose desenini meydana getiriyor.

deri-detayli-tunik--petrol--ulviye-portakal-98531-1

Önceleri etek veya gömleklerde görebildiğimiz ekose; artık pantolon, kaban, tunik, kap hatta ayakkabı ve çantalarda bile görebiliyoruz. Çok sevildiği zaten bu şekilde de apaçık ortada.

-147746-1

Ekose desenin en önemli özelliği ise, birçok tarza yakışabiliyor olması. Spor kombinlerin favorisi sonbaharda ekose olmalı.

robali-ekoseli-tunik--gri--benin-144000-144000-1

Genç stilde de ekoseler baş roldeler. Deseni oluşturan renkler ve kullanım şekilleri, birçok stile ön ayak olabilmesinin ana sebebidir.

-152365-1

Feminen tarzda bile ekose ile farklı bir hava yakalamak mümkün.

ekoseli-elbise--kirmizi-kazzaz-110126-3

Bizden tavsiye; ekose deseni bu kış asla es geçmeyin ve gardırobunuzda daha fazla ekose desene yer açın.

Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir