Sorumluluk Almak Beyni Geliştiriyor!

03 Şub 2016

“İşin artarsa gücün de artar” diyen büyüklerimizin kasteddiği tam da bu aslında. İnsan beyninin muhteşem yapısına baktığınızda olayın nasıl işlediğini anlamak daha mümkün hale geliyor. Çünkü beyin yaratılışı gereği dinamik olmaya ihtiyaç duyuyor ve tersi bir durum yavaş yavaş kapasitesini daraltmaya götürüyor… Sorumluluk almakla beynin nasıl geliştiğini ise bu yazıyla öğrenmeye ne dersiniz?

sorumluluk-almak-beyni-gelistiriyor

İşlem gören, çalışan beyin aynı zamanda da gelişen beyindir. Bir çok hızlı okuma tekniklerini öğreten uzmanlar, iyi çalıştırılmış bir beynin kelimeleri çok daha hızlı seçebildiğini ve tüm sayfayı sadece bir kaç saniyede anlayarak okuyabildiğini ifade ederler. Yani görme ile anlama olayı çok kısa sürede gerçekleşebildiğini anlatırlar. O yüzden de hızlı okuyup anlayabilmek için bol bol matematiksel işlemler çözdürüp, hafızayı geliştirici antrenmanlara yoğunlaşırlar.

sorumluluk-almak-beyni-gelistiriyor-1

Beynin zorlanması ve belli bir alan üzerinde çalışıp yorulması, beynin alanının da genişlemesine vesile olacaktır. Mesela sürekli bir piyano üzerinde çalışan ve kendini çok iyi geliştiren bir piyanistin beyin fotoğrafı çekiliyor. Görülüyor ki; beyninde piyano için özel bir alan oluşturulmuş ve beyin kıvrımlarında bir artış olmuş. Eğer kişi yeni bir aktivite olarak piyanodan sonra yeni bir dil öğrenmek isterse, bu sefer o dil için yeni bir alan oluşacak ve kıvrımlarında artış olacaktır…

sorumluluk-almak-beyni-gelistiriyor-2

Sorumluluk alan kişi de o sorumluğu yerine getirebilmek için beyin hücreleri arasında büyük etkileşimler gerçekleştirerek beyninin büyük bir alanını kullanmış olur. Sınavları geçmek gibi bir hedefi olan öğrenci, bu sorumluluğu yerine getirebilmek için önce plan ve program çizer; hayatını bu programa göre düzenler; sonra da o şey için gerekli çabayı gösterir ve çalışır. Sonuç olarak sınavı geçme sorumluluğunu hem güzel bir şekilde yerine getirmiş olma mutluluğunu yaşar, hem de beyninin daha güçlü ve zinde olmasını sağlar.

sorumluluk-almak-beyni-gelistiriyor-3

Dolayısıyla, yaratıcının muhteşem bir şekilde bizde var ettiği beynimizin alanını kullanmayarak küçültüyor veya daraltıyor olabilmekle beraber, beynimizin alanını yine kendimizi farklı yeteneklerle geliştirerek, beynimizi keşfederek ve onu kullanarak genişletme olanağına sahibiz…

 

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir