Sosyal Medya Üzerinden Nasıl Etkileniyoruz?

08 Aug 2016

Farklı algılar oluşturmak isteyenlerin ilk kullanacağı araçtır sosyal medya. Öz benlik saygısıyla problemi olan birinin en çok uğrayacağı istasyondur belki. Ya da boğazına kadar dolmuş birinin istediği gibi konuşup içini boşalttığı yerdir. Herkes bir şeyler bulur veya verir, ama psikolojik olarak bir etki söz konusudur ki sosyal medyada buluşur insanlar. Kimi ve neyi nasıl etkiliyor sosyal medya?

Sosyal-Medya

İlk olarak duygusal boşluktan kaynaklanan bağlanma psikolojisinden bahsetmek istiyorum. Sevme ve sevilme ihtiyacını sağlıklı bir şekilde gerçek ortamında sağlayamamış insanlar, bekledikleri ilgiyi ve sevgiyi sosyal medya üzerinden karşılamaya çalışırlar. Yaptıkları paylaşımlar ile dikkat çekmeye çalışırlarken; aldıkları her beğeni ile limbik sistem dediğimiz duygusal beyin hareketleniyor ve kişilerde mutluluk hormonunu salgılatıyor. Böylece daha fazla mutlu olmak ve bunu sürdürmek isteyen kişi sosyal medyada daha fazla vakit harcamaya başlıyor. “Klasik Koşullanma” ile mutluluğun yolunu öğrenen kişi, bu şekilde bağımlı hale geliyor ve kendini daha iyi hissediyor. Hatta ileriye giderek bazen yaptıkları paylaşımlarla daha fazla etki ve ilgi uyandırabilmek adına bir başkası olmaya başlıyorlar.

sosyal-medya

Yaptıkları paylaşımlarla dikkat çekmeye çalışan kişiler karşısında diğer insanların nasıl etkilendiğine gelelim.  Sosyal medyada başkalarının “çok mutlu” olduğunu gören kişide huzursuzluk ve kaygı düzeyi artmaya başlıyor. Elindeki imkanların yetersiz olmasından yakınmaya başlıyor ve daha iyisine, daha fazlasına gidememenin yarattığı krizde bocalamaya başlıyor. Oysa tatminsizlik, kişiyi zamanla hasta edebilen bir duygudur. Başarılı olabilmek, faydalı olabilmek adına güzel işleri göremez hale gelen insan, sadece madde odaklı, her şeyin hep en iyisi ve en güzeline yönelik kazanımlar için yarışmaya başlıyor; eğer imkanı el vermiyorsa da depresyon gibi çeşitli rahatsızlar geçiriyor.

Sosyal-Medya

Son olarak da özellikle psikolojik bir baskı oluşturmak maksadıyla  kullanıldığını belirtmek istiyorum.  Doğru bilginin yayılımını kolaylaştırdığı gibi, yanlış bilginin de çok hızlı bir şekilde dünyanın her yerine ulaştırabiliyor sosyal medya.  Bu açıdan bakıldığında da, psikolojik savaşın yürütüldüğü yerdir. Olmayan veya olmayacak bir şeyi, olmuş gibi göstererek algıda yanılmayı sağlayan kötü niyetli sosyal medya kullanıcıları, insanlarda ümitsizlik ve çaresizlik hissiyatını oluşturarak büyük bir savaşın öncüleri oluyor. Bu durumda bize düşen ise ciddi bir farkındalık kazanmaktır…

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *