Sosyal Medyada Uzmanlaşmak!

19 Eki 2016

 

Muhafazakâr modanın öncüleri, ‘Sosyal Medyada Uzmanlaşma’yı konuştu!

11 – 12 Ekim 2016 tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşen Küresel İslami Ekonomi Zirvesi’nde, “Muhafazakâr Modanın Öncüleri: Pazar Payı Kazanmak için Sosyal Medyada Uzmanlaşmak” adı altında gerçekleştirilen oturumda, sosyal medyanın muhafazakâr moda markalarına kattığı önemli etkilerden bahsedildi.

Dünyanın önde gelen muhafazakâr moda markalarını, yüzlerce ülkeye satış yapan milyon dolarlık şirketlere dönüştüren sosyal medyada başarıyı yakalamak kolay bir eylem değil. Bu platformlarda önemli olan kitlelerin taleplerine yanıt verebilecek bir kapasite yaratabilmek ve değişime açık olmak.

Bir kanaat liderinin girişimciye dönüşme serüveni

Instagram takipçilerine kombin önerilerinde bulunurken, şimdilerde kendi koleksiyonlarını sergileyen SohaMT Collection markasının sahibi Soha Mohamed Taha’nın hikâyesi buna en iyi örnek. Taha’ya göre Snapchat, en çok tercih edilen platform olan Instagram’ın tahtını sallayacak ataklarda bulunuyor.

sosyal-medyada-uzmanlasmak

Photoshop ve stüdyo aydınlatması olmayan görseller daha çekici

Sadece fotoğraf ve küçük bir alt başlıktan ibaret olan Snapchat’in sevilmesinin nedeni ‘spontane’ oluşu diyor Taha. Hedef kitlenin ihtiyaçlarına anlık geri dönüşler yapabilmenin önemini vurguluyor bize.

Taha, dünyanın en büyük muhafazakâr moda platformu Modanisa.com ile çalışmaya başlıyor…

Modanisa.com kurucusu ve CEO’su Kerim Türe, “Sitemizde 30 binden fazla ürün var. Söz konusu piyasaya hitap eden koleksiyonlar oluşturmak için sektörün etkili isimleriyle işbirliği kuruyoruz. Örneğin, Ürdün piyasasında neyin kar getireceğini en iyi Ürdünlü bir isim bilir. Soha, Modanisa’dan en iyi seçimleri yaparak Körfez piyasası için benzeri bir çalışma yürütecek.” diyerek Modanisa takipçilerine müjdeli bir haber verdi.

Kerim Türe: İnsanlar kombinleri, stilleri, kumaşları ve desenleri görmek istiyor. ”

“Modanisa, sosyal medyada öncü isimlerden birisi. Ağırlıklı olarak dört dilde (Fransızca, Arapça, Türkçe, İngilizce) yayın yapan Facebook ve Instagram hesaplarımızı kullanıyoruz. Facebook’ta 2,5 milyon takipçimiz var. 2011’de sektöre adım attığımızda Instagram yoktu. Şimdi ise Instagram’da 514 bin takipçimiz var. Youtube’u sıkça kullanıyoruz. İki buçuk yıl içerisinde 25 milyon izlenme oranına ulaştık. Eğer iyi bir içerik üretiyorsanız, kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz. Şu an için Instagram’a ağırlık vermiş durumdayız. Her şeyi Facebook’tan, Instagram’dan takip etmeye çalışıyoruz. İnsanlar kombinleri, stilleri, kumaşları ve desenleri görmek istiyor.”

kerim_ture_modanisa

Türe ve Taha’dan önemli ipuçları:

– Video, moda sektöründe hayati bir öneme sahip. Stil önerileri, eşarp bağlama teknikleri gibi öğretici videolar popülerliğini koruyor.

– Tarzınızı kendiniz belirleyin ve farkınızı ortaya koyun.

– Küçük dokunuşlarla tarzınızı değiştirebileceğinizin farkında ve değişime açık olun. Bir eşarp ve belli markaların ürünleriyle muhafazakâr kombinler oluşturabilirsiniz.

– Sokağın, insanın nabzına ayak uydurun, yenilikleri takip edin. Kanaat önderleri ile konuşun ve önerilerine kulak verin.

– İster kendi markanız için, ister yeni stiller oluşturmak için ya da söz konusu ürünleri sektördeki etkili isimler aracılığıyla tanıtmak adına olsun, işbirliği yapmanın önemini asla unutmayın.

Kaynak: My Salaam

Çeviri: Burcu Özgüçlü

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir