SPF Nedir, Nasıl Ölçülür?

19 Haz 2016

 

Yaz aylarına girmemiz ile beraber güneş ışınlarına daha yoğun bir şekilde maruz kalmaya başladık. Son yıllarda tüm televizyon programlarında bas bas bağırılan güneşin zararlarını artık bilmeyenimiz kalmadı sanırım. Ozon tabakasında açılan delikten dolayı artık D vitamini kaynağımız olan Güneş ne yazık ki bize faydadan çok zarar verir oldu. Birçok uzmanın özellikle ülkemizde büyük oranda kadınlarda görülen kemik erimesine karşı güneşten faydalanın tavsiyesini de duymuşuzdur. Peki bu ikilemi nasıl atlatabiliriz?

Yani hem güneşten gelen zararlı ışınlardan kaçınıp hem de D vitamini alımını nasıl sürdürebiliriz? İşte bu noktada devreye SPF giriyor. Açılımı “Sun Protection Factor” yani “Güneş Koruma Faktörü” olan SPF nedir? Nasıl ölçülür? Nasıl kullanılmalıdır? SPF kremler nasıl seçilmelidir? İşte tüm bu soruların cevabı aşağıda.

sunscience-skin

İlk olarak SPF’in ne olduğunu anlayabilmek için UVB ışınlarının ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. UVB yazın şiddeti artan en yoğun ultraviyole güneş ışınlarından birisi. Kendisi aynı zamanda Güneş’ten köşe bucak kaçma sebebimiz. Çünkü UVB ışınları ciltteki lekelerin belirginleşmesi gibi basit şeylerden tutun da cilt kanseri gibi çok ciddi sorunlara yol açıyor.

sunscreen

İşte bu kötü ışınlardan bizi koruması için SPF’e ihtiyaç duyuyoruz. SPF’in başında yer alan rakamlar ise 15, 30, 50 gibi bu ışınlardan yüzde kaç oranında korunacağımızı bizlere gösteriyor.

SPF 15 bir kremi sürdüğünüzde UVB ışınlarının %93’ünden

SPF 30 bir kremi sürdüğünüzde UVB ışınlarının %97’sinden

SPF 50 bir kremi sürdüğünüzde UVB ışınlarının %98’inden korunmuş oluyorsunuz.

sunscreen-cover

Peki SPF özellikli kremleri alırken nasıl bir yol izlemeliyiz? Yine SPF kremlerin faktörleri aslında sadece rakamdan ibaret değil. Eğer normalde güneşe çıktığınızda 10 dakikada kızarmaya başlıyorsanız -ya da cildiniz herhangi bir şekilde güneşe tepki veriyorsa- 15 faktörlü bir krem kullandığınız zaman 15*10=150 dk sizi güneşten koruyacaktır. Yani eğer cildi güneşe çok çabuk tepki veren birisi iseniz 15 faktörlük bir kremi iki buçuk saatte bir tazelemeniz gerek.

dangers-of-sunscreen-vancouver-naturopath

SPF kremlerin en verimli kullanım şekli ise temiz cilde evden çıkmadan yarım saat önce cilde iyice yedirilerek sürülmesi. Krem bu süre içinde cilde oturacak ve etkisini göstermeye başlayacaktır. Bir diğer önemli konu ise güneş koruyucu krem kullanırken elimizi korkak alıştırmamak. Uzmanlar tek seferde yaklaşık 30 ml kadar krem kullanılması gerektiğini söylüyor. Ve yukarıdaki matematiğe göre gerektiğinde yenilenmesi.

 

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir