Stres ve Kaygıyı Azaltan Etkili Bir Yöntem!

08 Haz 2016

İnsan zihni bir dakika bile boş kalamaz ve devamlı bir şeyler düşünür haldedir. Stresin ve kaygının temelini oluşturan olumsuz düşünceler ise istemsiz olarak hücum edebiliyor zihinlere. Bazen bilinç yüzeyinde farkına varılmayan ancak bilinçaltında yaşanan yoğun çatışmanın bir dışa vurumu olarak; olumsuz düşünceler semptomlar da üretebiliyor fiziksel olarak. Sadece bu yoğun baskısının oluşturduğu rahatsızlıkla kalmayıp, aynı zamanda olumsuz düşüncelere maruz kalındığı için zamanla zihinsel fonksiyonlarda da bir zayıflama yaşanabiliyor. Peki hem zihni rahatlatmak, hem de zihnin gelişimine katkıda bulunmak nasıl mümkündür?

Stres

Bu soruya en güzel cevap, daha fazla kavramlarla kişinin soyut ve analitik düşünebilmesini sağlayan kitap okumaktır diyebiliriz. Beyni en iyi çalıştıran ve geliştiren şeydir aynı zamanda. Dolayısıyla, günlük stres ve olumsuz olaylardan sıyrılarak; kitaptaki temaya, olaylara ve kahramanlara kendini kaptıran kişide müthiş bir rahatlama gerçekleşir.

Woman reading a book

Kişinin; yeni bir bilgi edindiği için hem kültürel düzeyini hem de düşünce kapasitesini geliştirir okumak. Bu da öz saygınlığını arttır ve mutluluk sağlar. Mesela başkalarıyla iletişiminde kitap okuyanın kendisini ifade etmesi daha kolaydır. Konuştuğu zaman herhangi bir toplulukta; gerek bilgisiyle, gerekse kelimeleri düzgün kullanabilme kabiliyeti ile dikkat çeker ve takdir toplar. Bu da daha fazla gelişmesini sağlarken olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır; hayata daha umutla bakabilmesine yardımcı olur.

sunus_araclari

Kitap okuma kişinin ufkunu geliştirdiği için, normal olmayan düzeydeki stres ve kaygının önüne geçebilecek güzel hedefler ve planlar yapmasını sağlar. Daha hızlı düşünebilmesine de katkıda bulunur. Daha hızlı düşünebilen kişi ise daha fazla zaman kazanır ve böylece daha pratik çözümler oluşturmayı öğrenir. Hayatını olumsuz yönde etkileyecek her türlü zorluğu aşabilmede daha olgun ve mantıklı hareket edebilmeyi keşfeder…

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir