SÜPER ANNE SENDROMU!!!

15 Ara 2014

Acaba ben de mi “süper anne sendromu”na yakalandım?

350051

Modern yaşantının zor koşullarında herkes kendince bir kulvarda yaşam mücadelesi veriyor. Bir o kadar modernleşip kolaylaşan yaşantımız diğer yandan da yeni ihtiyaçlara kapılarımızı açıveriyor. Hal bu iken bir tek maaşla geçinen bizler yetişemez oluyoruz. Günümüzde çalışan kesimin azımsanamayacak derecede çoğunluğu bayanlardan oluşuyor. Bekârlık, nişanlılık ve evliliğin ilk zamanlarda her şey güllük gülistanlık gidiyor.

Peki ya çocuk olduktan sonra?

anne1(14)

Hem çocuğunun hem işinin hem de evinin sorumluluklarını yüklenmeye çalışan bir anne profili ile karşı karşıya kalıyoruz. En iyi anne, en iyi eş, en iyi çalışan olayım derken işte tam o sırada süper anne sendromu yüreğimizin yeni misafiri oluveriyor.

“Süper anne sendromu” nedir?

Süper anne sendromu; “İş mi, çocuk mu?” ikileminde sıkışan anne önce bir çaresiz kalıyor. Bir yandan işini yaparken diğer yandan aklı hep evde çocuğunda oluyor tabii evdeki sorumluluklar da cabası… Sonrasında çocuğu ile yeterince zaman geçiremediği için beraber yoğun suçluluk hissine kapılıyor.

0-2 yaş arası çocukların annelerine en çok ihtiyaç duydukları zaman dilimidir. Uzman hipnoterapist Şule düzel hanım 0-2 yaş arasındaki çocukların beyinlerinin bir kaset gibi olduğunu, çevrelerindeki tüm bilgileri bilinçaltında kodladıklarını dolayısıyla en iyi öğrenmenin bu yaşlarda olduğunu belirtmiştir. Dolayısıyla bu dönem çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

ev-kadini-olmak-riskli-mi

Süper anne sendromu dediysek de o kadar korkmayın canım…

Problem olmasa çözümü de bilemezdik. Tüm gereken öncelikle iyi bir organizasyon yapmak, önceliklerimizi belli bir sıraya koyabilmektir. Önceliklerimizi bildiğimizde ve bunları organize ettiğimizde problem ortadan kalkacaktır.

“Süper anne sendromu”na yakalanmış bir anne çocuğuna yeterince zaman ayıramadığını düşünerek bu suçluluğu yenmek için çocuğuna büyük ödüller sunma yoluna gidiyor. Çocuğunuzla uzun zaman geçirmek değil, nitelikli bir zaman geçirmek asıl hedeftir. Özellikle 2-5 yaş çocukları için anne sevgisi çok önemlidir. İşten geldiğinizde çocuğunuza bir içten sarılışınız bile onu ne kadar sevdiğinizi gösterecektir. Çocuğunuza maddi ödüllerden ziyade duygusal içerikli ödüller vermeniz kendiniz ifade etmek için ve çocuğunuzu mutlu etmeniz için yeterli olacaktır. Bu ödüller neler olabilir? Mesela beraber parka gidebilirsiniz, beraber top oynayabilirsiniz, şarkı söyleyebilirsiniz vs.

 

money-loveMaddî ödül sevgi ile bağdaştırılmamalıdır. Maddî ödülü başarı ile bağdaştırmanız yani çocuğunuz başarılı olduğunda çok pahalı olmamak kaydıyla yaşına uygun maddî ödüller verebilirsiniz. Bu tür ödüller daha çok ilkokul çağında kullanılabilir. Ödüller arasında dengeyi kuramadığımızda bu sefer sorunlu çocuğu biz kendi ellerimizle ortaya çıkarmış oluyoruz.

Ayrıca bir de küçük müjdemiz var. Çalışan annelerin çocukları yapılan araştırmalara göre okulda daha başarılı oluyor. İleriki yaşantılarında da annelerini bir model aldıkları için başarılı bir iş adamı, kadını olma şansları daha yüksek oluyor.

Yine de süper anne sendromu yakanızı bırakmıyorsa; psikolojik destek alabilirsiniz…

Sevgiyle kalın…

Uzman Klinik Psikolog Ayşe KAYA GÖKTEPE

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir