Şüşütown sahibesi Şüheda Aydın ile Keyifli Röportajımız

26 Ağu 2014

 

susutown-suheda-aydin-roportaj-2

Şüşütown markasının sahibesi ve genç tasarımcı Şüheda Aydın ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Şüşütown Showroom açılışı henüz yapılmadı, fakat güzel tasarımcı Şüheda Aydın tesetturgiyim.com ‘a showroom kapılarını açtı. Kendisine hoş sohbeti için teşekkür ederiz.

Röportajımızın ilginizi çekeceğine eminiz. Showroom açılışını ve görsellerini sizlerle paylaşacağız, ayrıca geleneksel Şüşütown buluşmalarının 4.sü yakında yapılacak. Takipte kalın 😉

Şüheda Aydın hakkında merak ettiklerinizi sizler için sorduk, keyifli okumalar.

Merve Uzun: Öncelikle Showroom’unuz hayırlı olsun. 2014 İlkbahar Yaz sezonuyla birlikte güzel bir başlangıç olsa gerek.
Sektöre giriş hikayenizi bizimle paylaşır mısınız?

Şüheda Aydın: İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans ve Siyaset Bilimi yan dalı öğrencisiydim. Öcelikle kendim için şallar yapıyordum, arkadaşlarım ve sosyal çevremden büyük ilgi görmeye başladı; çünkü düz ipek şalların olduğu dönemde iç göstermeyen, büyük ebatlı ve desenli şal modellerini ilk ben çıkarmıştım. Heryerde desenli şal vardı; fakat fular şeklinde kulanım içindi. İlk başta arkadaşlarıma hediye mi yapsam diye düşünürken annemin teşvikleriyle küçük de olsa Şüşütown’a başladım. Bu işe adım atmamda beni çok teşvik etti. Zaten aileden gelen bir girişimci ruh olduğu için de korkusuzca attım adımlarımı. İlk olarak birkaç tane üretmeye başladık ve evimizin terasında fotoğraflarını çekerek blogda yayınladık. İlk gün blog inanılmaz tık aldı ve bizi çok şaşırttı. Bu işin tutacağını anlayınca, eğitim almaya karar verdim. Çünkü ben eğitimi, öğrenci olmayı çok seviyorum. Moda tasarımı, moda yönetimi, styling gibi bir çok eğitimleri aldım. Sabah okul, akşam kurs bir yandan siparişler; bu şekilde 2 yılı tamamladım.

Bu arada okulum da bitti. Keyifli bir sektöre adım atmış oldum.

susutown-suheda-aydin-roportaj-3

Merve Uzun: Genç girişimciler arasında ödül alabilen ender kişilerdensiniz. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Şüheda Aydın: Global Üniversiteli Gişirimci Yarışması düzenleniyordu. Yine annem katılmamı çok istedi. Onun ısrarları ile yarışmaya başvurdum, inanılmaz fazla prosedürleri olan bir yarışmaydı. İşyeri ile ilgili hemen hemen tüm belgeleri ve bir çok evrakı istediler. Hepsini hazırladım ve teslim ettim. Ön elemeyi geçtiğime ve ilk 10’a kaldığıma, mülakata çağrıldığıma dair bir mail aldım. Jüri iç ve dış piyasada oldukça büyük isimlerden oluşuyordu. Açıkçası bizim sektörden olmadıkları için endişeliydim. Finale kalanlar arasında tek kız bendim ve Sosyal Etki Kategori Birinciliği (2012) aldım.
2. olarak da Askon Ekonomi Ödülünü (2013) Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan aldım. İnanılmaz keyifli ve çok motive edici oluyor. Bir de yolun başındayken ödüle layık görülmek gurur verici.

Merve Uzun: Yeni sezon çalışmalarınızı tamamladınız mı? Yeni sezonda takipçilerinizi neler bekliyor?

Şüheda Aydın: Yeni sezona “Haliç Koleksiyonu” ile merhaba diyeceğiz. 2 haftaya kadar tamamlanacak. Bu sezon ilk defa şallara ek olarak elbiselerdeki desenleri de ben tasarladım. Bu yüzden çok heyecanlıyım.
Haliç ve Çini sanatını bir araya getirip bir çalışma yaptım. Lacivertler ve beyazlar ağırlıklı, inşaallah çok güzel olacak 🙂

Merve Uzun: Tasarımlarınızdaki çizgilerinden ve tesettür giyim-moda kavramından bahseder misiniz?

Şüheda Aydın: Ben tasarımlarımı tesettüre uygun olarak hazırlamaya çalışıyorum. Fakat benim ürünlerimi nasıl kombinleyeceğine tamamen müşterim karar verir. Yani ben nasıl giyinmesi gerektiğini söyleyemem ama çizgilerimin tesettüre uygun olmasına önem veriyorum. Şüşütown panço modelinin altına etek giyinmek, bol pantolon veya tayt giyinmek müşterinin tercihi, bu noktada karışamıyoruz.

Tesettür modasına gelecek olursak; tesettür modaya uymaz, ama moda tesettürlü giysilerin tasarımında bir ilham kaynağı olabilir. Moda algısını iyi öğrenmek lazım. Şuanda mesela Over Size moda. Uzun, bol, salaş yani tesettüre çok uygun. Ancak modanın ne olduğunu bilmeyenler, tesettürlü bir bayanın dar paça giyinmesini hemen tesettür modası olarak algılıyor ve eleştiriyorlar. Moda böyle bir şey değil.

Merve Uzun: Şüşütown buluşmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Şüheda Aydın: Takipçilerimiz bizimle tanışmak ve görüşmek çok istediler. Bu yönde mailler artınca Şüşütown buluşmaları yapmaya başladık. Öncesinde bir araya gelip fikir alışverişi yapmaktı amacımız öyle başladık, fakat sonrasında genç girişimcilerin de katılımıyla ve konuşmalarıyla büyüdü. Fikir alışveri tecrübe aktarımına dönüştü. Daha çok kadın platformu haline geldi. Sohbet, muhabbet, iş, hediyeler hepsi bir arada keyifli bir gün geçiriyoruz. En son 3.sü yapıldı. Bu yılda Showroom açılışı ve 4. buluşmayı planlıyoruz. Ancak kesin olarak yer, mekan belli değil. Bizimle tanışmak ve bu platformda bulunmak isteyenleri bekleriz. Takipte kalsınlar 🙂

Merve Uzun: Bu işi yapmak isteyen gençler için ne söylemek istersiniz?

Şüheda Aydın: Öncelikli olarak korkmayı gerektiren hiçbir iş yoktur. Girişimcilik bizde genellikle bir kızın yapabileceği bir şey gibi görülmez. Benim bu konudaki avantajım ailemin teşvik edici olmasıydı. İlla bu iş için söylemiyorum her yeni iş ve uğraş için bunlar geçerli. Ama özellikle bu şekilde bir iş yapmak isteyenlere en önemli tavsiyem heves ve hobi olarak başlasalar dahi imkan ölçüsünde bu işin eğitimini almaya çalışmalarıdır. Kesinlikle çok faydasını görecekler.

susutown-suheda-aydin-roportaj-4-1

 

Şüheda Aydın’a bize zaman ayırdığı için teşekkür ederiz.

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Yorumlar

  1. […] moda tasarımcısı Şüheda Aydın Pehlivan; geçtiğimiz sezon Martı ve Eminönü ismini verdiği koleksiyona imza attı. Başarılı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir