Takıntılarınızı Fark Edin!

23 Apr 2016

Ne boyutta bir takıntıya sahip olduğunuzu bilmek, daha erken önlem alabilmek açısından önemlidir. Acaba hastalık derecesinde mi, yaratılıştan buna meyilli olmaktan mı geliyor ayrımını iyi yapmalıyız. Çünkü kişi durumu fark ettiği ve kabullendiği andan itibaren, göstereceği gayretle düzelme yaşayabilir.

tumblr_nl8v4qN0ra1u8vrvvo1_1280

İki ay sonraki bir planı şimdiden yapıp en ayrıntısına kadar düşünmek, hatta sürekli eklemeler çıkartmalar yaparak henüz gerçekleşmemiş bir durumun üzerinde içsel tartışmalar yapmanın, kişinin enerjisini ne kadar tüketebileceğini tahmin edebilirsiniz. Gün boyu sadece düşünmekten yorulan ve tükenmiş ne çok insan vardır mesela… Sebebi belirsiz bir kaygının dışa vurumu olarak da tanımlanabilen takıntı  -diğer bir ifadeyle obsesyon- kişileri düşünce ve davranış döngüsünün tutsağı yapar. Saçma sapan gördükleri halde akıllarına gelen bir düşünceyi engelleyemezler ve yaşamlarında büyük sıkıntılara maruz kalırlar. Böylece bilinçaltlarında derin çatışmalar yaşayan bu kişiler, ruhsal sıkıntıdan bir nebze rahatlayabilmek için tekrarlayan davranışlar -kompulsiyonlar-  sergilerler.

obsesyon-takintilar

Normal olmayan bu durumu yaşayan kişilerde, temizlik ve titizlik obsesyonları, şüphe ve kontrol obsesyonları, düzen ve simetri obsesyonları, saldırganlık veya zarar görme obsesyonları, dini obsesyonları ve biriktirme obsesyonları gibi en sık görülen takıntılı ve yineleyen davranışlar görülebilir.

Open-a-Door-Silently-Step-7

Sürekli kapının kilitli olup olmadığını kontrol etme isteği ve bunu zorunlu olarak algılamak, takıntılı bireylerde herhangi bir mutluluk veya zevk sağlamamaktadır. Zihinleri sürekli kapıda kalırken, aslında sebebi belirsiz bir kaygının şekil değiştirerek bilinç yüzeyine çıkmasının sancısını çekmektedirler. Dolayısıyla yapılması en doğru şey bu saplantıların üzerine gitmektir. İçinizde kapıyı sürekli olarak kontrol etme arzusu olabilir, ancak “Kapı büyük ihtimal kilitlidir, kontrol etmeme o yüzden gerek yok” diyerek bu isteği herhangi bir gerekçeye bağlayarak yok etme çabasına girmemelisiniz. “Ne olursa olsun kapıyı kontrol etmeyeceğim” diyerek bu isteğinizin önüne geçebilmelisiniz. O zaman takıntılarınıza odaklanmak zaman içerisinde azalma gösterebilir.

 

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *