Tarihi Değiştiren İlham Kaynağı Beş Kadın

09 May 2017

 

Tarihi değiştiren, yön veren, kendilerine biçilen görevlerin çok ötesinde seçimler yapmış ve türlü zorluklara rağmen başarılı olmuş beş kadınla tanışacağız. Dış görünüşleri ile de kararlılıklarını ortaya koyan bu kadınlar, hepimize ilham ve güç verecek.

Halet Çambel, olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın, eskrim sporcusu, büyük arkeolog… Sorbonne üniversitesinde burslu okumuş ilk Türk. Hitit’lere ait kalıntıları 39 derece ateşi olmasına rağmen Karatepe’de kazı çalışması yaparak tarihi bir buluşa imza atan kadın.

Onu farklı kılan çok şey var ki birini görsele dikkatli bakarak bulursunuz. 1940’lı yıllarda hemcinslerinin giyim alışkanlıklarından uzak, günümüze göz kırpan detaylar bulunuyor. Asla taviz vermediği gömlek ve pantolon ikilisi, kazı çalışmalarında başına taktığı fularlar ve yüzünde pudra yerine toz toprak ile her daim güzel kalacaktır.

Amerika tarihi boyunca temsilciler meclisine giren ilk Müslüman ve tesettürlü kadın olan İlhan Ömer, ABD’ye taşınmadan dört yıl önce Kenya’da bir mülteci kampında yaşıyordu. İnsanları dini ve ırkı yüzünden ayrıştıran bir dünyada var olmaya çalışan İlhan, yapılan kampanyalarda öncü olarak görev aldı. Özellikle Müslüman’lara yönelik algı operasyonlarına karşı büyük mücadelesini sürdüren İlhan Ömer, bunun zor ve uzun bir süreç olduğunun farkında. Tüm bunlara rağmen yerel ve dini izler taşıyan giyim tarzından da ödün vermemesi ile dikkat çekiyor.

Dünyanın ilk üniversitesi 859 yılında Fas’ın Fez kentinde Fatıma El Fıhri tarafından kurulmuştur. Hala eğitim vermeye devam eden üniversite, İslami bilimler alanında birçok öğrenci yetiştirmeye devam ediyor. Fatıma babasından miras kalan mal varlığını insanlığa faydalı olmak için harcamıştır. Bu okuldan İbn-i Arabî, İbn-i Haldun ve Muhammed El- İdrisi gibi bir çok İslam alimi yetişmiştir.En büyük zenginliği insanlığa faydalı olmakta bulan kadınların başında gelen Fatıma, yaşantısı ve hizmetleri ile İslam tarihine adını yazdırmıştır.

İngiliz hükümeti ve The Times gazetesi işbirliği ile “İngiltere’nin En Güçlü 20 Müslüman Kadını” listesinde 12. sırada yer alan Dr. Gülnur Aybet, kariyeri boyunca adını Uluslarası bir çok proje ile duyurdu. Özellikle yurt dışında Müslüman kimliğini geri plana atmadan başarılı olması ile dikkat çekiyor. Dr. Aybet, listenin Müslüman kadınların topluma katkısı olan güçlü kişiler olduğunu göstermek amacıyla oluşturulduğunu ve bir Türk’ün bu listede yer almasının çok önemli olduğunun altını çiziyor. Türk kadınını kariyeri boyunca en iyi şekilde temsil eden Aybet, sayılamayacak kadar çok sayıda proje ve çalışmaların başında yer aldı.

1969 yılında NASA tarafından verilen Apollo Başarı Ödülü, 1977 yılında TÜBİTAK “Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülü” nü alıyor. Bilgisayarın ne olduğu kendisi tarafından da bilinmezken, büyük bir azimle bilgisayar programı yapıyor. Güneşin evrimine dair yaptığı çalışmaların sonucu ortaya çıkan bulgular, hala geçerliliğini koruyor. Diğer bir deyişle, uzaya çıkılırken onun verdiği yönergeler ile hareket ediliyor. Astrofiziği Türkiye’ye taşıyan ve bu alanda yapılacak çalışmaların önünü açan, Nasa’ya kabul edilen ilk Türk…

Özetle “Millet uzaya çıkıyor,biz hala neredeyiz” diyen olursa, cevabınız “Prof. Dilhan Eryurt” olsun…

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir