Tasarıma Kağıt Bebeklerle Başlayan Deha

19 Oca 2018

 

 

Yves Saint Laurent… Modaya biraz olsun ilgi duyan herkesin saygı duyduğu bu ismi geçmişinin bütün detayları ile beraber okumaya ne dersiniz? 1936’dan 2018’e, Cezayir’den Paris ve Normandiya’ya uzanan bir yolculuk Yves Saint Laurent’in hayatı… Size tavsiyemiz kahvenizi ve battaniyenizi alın ve bu uzun yolculuğa bizimle beraber çıkın.

Hayatının geri kalan kısmı Paris gibi şahşaha ve görkemle anılan bir yerde geçse de moda dünyasının en yenilikçi isimlerinden Yves Saint Laurent’in hayatı 1936 yılında Cezayir’de başlıyor. Cezayir’de burjuva bir ailenin çocuğu oolan Yves çocukluğundan itibaren modaya ilgi duymaya başladı. Büyük moda dehası kıyafet tasarlamaya ilk kağıt bebekler ile başlamış. Onlara diktiği minik kıyafetler ile başlayan tasarım sevgisi genç bir erkek olduğu yıllarda evdeki bütün kadınların giyiminden sorumlu olması ile devam etmiş.

Şimdi olduğu gibi o zamanlar da Paris modanın başkenti sayılıyordu. Bu yüzden Yves Saint Laurent gibi bir tasarım dehasının kader çizgisinde Fransa yollarını görmek pek de şaşırtıcı sayılmaz. Cezayir’de katıldığı bir tasarım yarışmasında çizgilerinin ünlü modacı Christian Dior’un tasarımlarına benzemesi ile dikkat çeken Yves 18 yaşına geldiğinde kendini Paris’te buldu. Dior’un asistanlığına başlayarak moda dünyasına hızlı ve kolay bir giriş yapan Yves’in adı moda dünyasında hızla duyulmaya başladı.

yves-saint-laurent

Hayatının geri kalanında daima başarıları ile anılan Yves Saint Laurent Dior’da hazırladığı ilk koleksiyonu olan Trapeze’in ardından savaş için asker olarak Cezayir’e çağrılır. Naif karakterinden dolayı bu göreve hiç uyum sağlayamayan Yves Saint Laurent daha sonra yaşadığı madde bağımlığı ve ruhsal çöküntü dönemlerini bu deneyimine bağlayacaktı.

yves-saint-laurent

Askerden geri döndüğünde moda dünyasına da tekrar geri dönme kararı aldı. Dior’a dava açarak moda evindeki görevine geri dönen Yves Saint Laurent, ortağı ve dostu Pierre Bergé’in destekleri ile kendi markasını açtı. Moda dünyasındaki ilk “ready to wear” yani hazır giyim koleksiyonunu çıkartan marka olan Yves Saint Laurent lüks moda anlayışını da geri dönülemeyecek bir şekilde değiştirdi.

yves-saint-laurent

Yves Saint Laurent markası ile ilk koleksiyonunu 26 yaşında çıkarttı, Yves’in moda dünyasında gerçekleştirdiği tek büyük değişim ready to wear koleksiyonu olmadı. Le Smoking koleksiyonu ile maskulen kadın giyimini de başlattı. İlk kadın smokinlerini tasarlayan Yves, androjen giyimin temellerini de bu koleksiyon ile attı.yves-saint-laurent

Özel hayatı ve profesyonel hayatı arasındaki çizginin bulanıklığı sayesinde toplum zevkini yönetmeyi başaran Yves Saint Laurent son yıllarını Normandiya’da kedileri ile sessizlik içerisinde geçirdi, 2008 yılında ise yine Normandiya’da hayata gözlerini yumdu. Ardında bıraktığı moda imparatorluğu Yves Saint Laurent markası ise her zaman akıllarda genç ve lüks kelimeleri ile yer edinmiş olarak kalacak…

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir