Tatil Valizi Hazırlamanın Püf Noktaları

29 Haz 2017

Tatile gitmenin valiz hazırlamak gibi dile getirmediğimiz olumsuz sayılabilecek tarafları da var. Birkaç günlük kısa bir tatil planlasanız da yanınızda götüreceğiniz şeylere karar veremeyip muhtemelen hiç kullanmayacağınız şeyleri valize doldurarak kendinize yük edebilirsiniz. Tatilden mümkün olduğunca keyif alabilmeniz için sizlere birkaç küçük önerimiz var.

İlk ve en önemlisi evde giydiğiniz kıyafetleri tercih etmeniz. Tatilde giymek için aldığınız ve daha önce hiç uzun süre giymediğiniz kıyafetleri yanınızda götürmek istenmeyen sürprizlere yol açabileceğinden riske girmemekte fayda var. Özellikle ayakkabı ve terlik gibi ayağınızı vurup hareketinizi kısıtlayacak parçaları tatile gitmeden en az birkaç gün giyip rahatlığından emin olmalısınız.

Yüz temizleme jeli, nemlendirici, fondöten gibi sık kullandığınız yer kaplayan büyük ve ağır şişeli ürünleri lens kabına koyarak el çantanızda taşınacak kadar hafif bir hale getirebilirsiniz. Uzun süreli tatile çıkacaksanız lens kabı yetersiz kalacağından kozmetik mağazalarında satılan seyahat boyu şişeleri tercih edebilirsiniz.

Valiz hazırlarken kıyafetleri katlayıp üst üste koymak yerine yuvarlayarak yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemle daha fazla  eşya sığdırabileceğiniz gibi dikey olarak dizdiğinizden bütün kıyafetleri görerek hepsini çıkarmadan istediğinizi seçip kullanabilirsiniz. İşinizi daha da kolaylaştırmak adına günlük çorap, atlet, çamaşır, tişört ve pantolonu birlikte katlayarak tek tek arama sıkıntısından kurtulabilirsiniz.

Telefon ya da tablet şarj adaptörünü yanınıza almayı unuttuysanız otel odasındaki televizyonun arkasını kontrol etmenizde fayda var. Çoğu televizyonun USB girişi olduğundan adaptöre gerek kalmadan telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Şarj aletini kaybettiyseniz ya da evde unuttuysanız resepsiyona uygun şarj aleti sorabilirsiniz. Şarj aleti otelde en çok unutulanlar listesinin başında geldiğinden satın almanız gerekmeyebilir.

Kolye, yüzük, küpe gibi çabuk kaybolmaya meyilli küçük takılarınızı haftalık ilaç kutusunda muhafaza edebilirsiniz. Götürdüğünüz bütün takıları görebileceğinizden kaybolan bir parça olduğunda tatildeyken farketmenizi sağlayarak olaya anında müdahale edebilirsiniz.

Şeker ve sakız kutularına başörtü iğnesi, tel toka gibi çantanızda bulundurmanız gereken şeyler koyarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Yer kaplamadığı gibi ağırlıkta yapmayan bu kutular kaybolduğunda da tekrar bulması kolay olduğundan tatilde kullanmak için en ideal seçeneklerden.

Her şey tamamsa, iyi tatiller dileriz 🙂

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir