Tek Egzersizle Sağlıklı Bir Vücut Mümkün

22 Eyl 2017

 

Sürekli çok yorgun ve yorucu bir hayat geçirdiğimizden bahsediyoruz, daima hareket halinde ve bitmeyen işlerin olduğunu dile getiriyoruz. Ancak fiziksel olarak çok da hareket ediyor sayılmayız. Genç yaşta yer çekimine maruz kalmış, göbek kısmı yağlanmış ve sarkmaya başlamış bir bedenle karşı karşıyayız. Elbette hiç kimsenin bedeni aynı olamaz. Fakat burada bahsetmek istediğim nokta bedenimize yüklediğimiz fazla yükler. Bunun ilk sebebi beslenme olabilir. Uzmanlar kilo vermenin %30’u spor, %70’i beslenme diyebilir. Fakat beslenmeye dikkat ettiğiniz halde ve sürekli hareket ettiğinizi söylemenize rağmen vücudunuzda yağlanmalar varsa bir yerde hata yapıyoruz demektir. İlk başta şu gerçeği söylemem gerekiyor. Yaşadığımız çağda çok hareketli değiliz. En azından fiziksel hareket alanlarımız çok geniş değil. Gerek ev işlerimiz, gerek iş hayatımız olsun bize destek olan birçok araç var. Evde makineler varken, işe giderken araçlar, asansörler ve bunun gibi teknoloji konforuna sahip olmaktayız.

tek_egzersizle_saglikli_bir_vucut

Konfor iyi bir şey gibi gözükse de aşırı derecesi tembelliğe yol açacaktır. Çünkü insanın en kolay alıştığı şey tembelliktir. Hareket ettirmediğiniz beden ve zihin bir süre sonra hantallaşır. Vaktiniz olmasa bile tek bir hareket sayesinde vücudunuzu forma sokabilirsiniz.

Nasıl mı?

Plank hareketini yaparak vücudu forma sokmak mümkündür. Görselde de yer aldığı gibi duruşun doğru olması önemli bir esastır. Bu hareket çok basit gibi gözükse bile ilk başladığınız zaman 20 saniye dahi yapmak oldukça zordur. Vücudunuzdaki tüm kaslarınızı çalıştırarak toparlamaya başlar. Elbette plank hareketini yaparken karnınızı içine çekmelisiniz.

tek_egzersizle_saglikli_bir_vucut

Yine görselde yer aldığı gibi doğru yapmak çok önemlidir. Üst görselde tamamen hatalı bir duruş var ve boşa efor sarf etmiş olacaksınız. mesela. Aşağıdaki görsel doğru bir duruştur.

tek_egzersizle_saglikli_bir_vucut

Plank hareketini yaparken kendinize bir defter tutun ve her gün yaptıklarınızı kaydedin. Size 30 günlük bir çizelge buldum. Bu şekilde günlere göre arttırarak yapmanız kolay olacak. Plank hareketi ile ideal vücut formuna kavuşacak ve kaslarınız daha güçlü hale gelecek. Bu kadar basit bir hareketle neler olabilir diye düşünmeyin.  Küçük adımlar daima büyük adımları getirir.

Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir