Tekstil Tasarımı In, Moda Tasarımı Out !

18 Şub 2015

Merhaba Hanımlar…

Bu yazımda sizlere tasarım dünyasının kalbine yeni çırpıntılar ekleyen ve bundan sonraki ”yüzyıllarda” da etkisini hep sürdürecek olan ”Tekstil Tasarımı” ndan bahsedeceğim.

Dünya savaşlarından sonra, özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra haute couture yerine hazır giyim sektörünün yerleştiği günümüzde, modaya yön veren tasarımcıların haute couture koleksiyonların da maharetlerini konuşturduklarını hepimiz biliyoruz. Hal böyleyken yıllar önceden tekstilin en kalitelileri ile ticaret yapan tüccarların önemini, tekstili konuşturan moda tasarımcıları aldılar. Yıllarca Chanel, Christian Dior vb. modacıların önce kendi küçük butiklerinde sonra dünya çapında oluşturdukları modeller, tarzlar ve stiller birer akım olarak yayıldı. Bu akımlar önce sade oldular, sonra kadınsı oldular… Bir dönem geldi maskülen oldular, sonra bir dönem geldi eleganlaştılar… Derken moda hallerden hallere girdi ve bir kumaşla elde edilebilecek modellerin her türlü kombinasyonu permütasyonu yaratıldı. 🙂 Artık insanlara wow dedirtecek tasarımlar, yada daha önce insanların hiç görmediği modeller kalmadı. Hal böyle olunca eskilere gittik. 50 lere 60’lara geri döndük yer yer. Zaman zamansa bu dönemlere ait tasarımları yeni diye yutturan koleksiyonculara inandık.

Şimdi ise (daha doğrusu birkaç yıldır) yeni bir yola adım atıldı ve bu yol tasarım dünyasına sınır koymayan, birçok materyalin malzeme olabileceği, sınırsız sayılabilecek genişlikte ve taptaze bir yol: Tekstil Tasarımı!

Akla hemen desenler gelebilir, tekstil üzerine tasarım olarak. Ancak yeni bir kumaş yaratmak demek, bu kumaştan başka bir eşinin ve benzerinin dünyada hiçbir yerde olmaması demek. Ve doğal olarak bu kumaştan yapılan basic bir ceketin bile dünyada tek olması anlamına gelir. Yani tekstil tasarımı in, moda tasarımı out.  🙂

İşte tasarımcıların herkesin gördüğü bildiği basit elbise ceket vb. modellerini eşsiz kılan tekstil tasarımları…

Dolce&Gabbana 2015 İlkbahar-Yaz Koleksiyonundan Örnek Bir Ceket ve Pantolon

IMG_77386592863927

 Julien Fournie

IMG_77735371220217

Elie Saab 2015 İlkbahar-Yaz koleksiyonunun hemen hemen tüm parçaları tam bir tekstil harikasıydı.

IMG_77851996117982

IMG_77864499916446

IMG_77888943230666

Çılgınca düşünen tasarımcılar olmasa keşfedilmeye hazır yeni yollar nasıl açılabilirdi ki?

İşte Iris Van Herpen

IMG_78338397851086

IMG_78343542852256

Iris Van Herpen‘i  acayip bulmuş olabilirsiniz. Böyle taşlı bir kıyafeti tabi ki normal bir insan normal bir zamanda giyemez. 🙂 Ancak önemli olan fikirdir.  Bu tarz fikirlerden doğacak yeni ve daha kullanışlı fikirler tekstil dünyasını genişletecektir.

Böyle tasarımların tesettür giyiminde de kullanılacağı günler bence çok çok yakında…

Hoşçakalın… 🙂

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir