Tesettür Feraceler

26 Ağu 2014

drop-baskili-ferace--siyah--orhan-giyim-86402-3

Ferace, eski dönemlerde kadınların dış kıyafet olarak giyindikleri daha sade ve vücut hatlarını belli etmeyen özel dikim kıyafetlerdi. Tesettürlü bayanlar, daha çok çarşaf giymek istemeyen ama bir nebze de olsa çarşaf kadar kapalı olması adına ferace tercih ederler.

Tesettürün moda haline dönüşmesiyle feraceler de zamanla şekil değiştirdi ve farklı tasarımlar ortaya çıktı. Artık bayanlar çarşaf niyetine değil yaz aylarında serin tutması için pardesü şeklinde kullanır oldular. Eskiden gösterişten uzak düz ve sade iken artık yeni tasarımlarda üzerinde taşlar, işlemeler, tüller görmek mümkün… İnce ve hafif oluşu özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalanlar için vazgeçilmez tercih oldu. Yaşları ne olursa olsun her yaşta tesettürlü bayana hitap eder oldu. Ferace modelleri o kadar çoğaldı ki günlük yaşama uygun modellerin yanında sosyal hayatta ve özel günlere de uygun tasarımlar varoldu.Özellikle arap ülkelerindeki ferace modelleri çok daha göz alıcı olabiliyor. Ferace, boydan elbise şeklinde olup aslında yaşmak,peçe ile kullanılırmış. Bu sayede bayanların yüzlerinde yalnızca gözleri görünürmüş. Bu şekilde kullananlar günümüz de mevcut fakat İslam dini yüzü kapatmak konusunda her hangi bir uyarısı bulunmamakta. Saklanması gerekmeyen yerler yüz,el ve ayaktır. Bu yüzden ülkemiz de yaşmaklı,peçeli bayanlara çok az rastlanmakta.Feraceler asil olduğu kadar rahat kıyafetlerdir. Yaşamın her alanında kullanılabilir.

Abaya, Feraceye benzer fakat daha gösterişli ve daha ihtişamlıdır. Düğün,kına gibi özel günler de tercih edilebilir.Aynı şekilde ince ve hafiftir.Abaya ve Ferace ile bayanlar özellikle sıcak yaz günlerinde çok rahat ederler.Bu yüzden Tesettür giyimin vazgeçilmezleri arasında en üst sıralarda görmek mümkün.

abaya_model

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir