Tesettür Giyim 2016 İlkbahar Yaz Desen Trendleri

01 Apr 2016

Tesettür giyim 2016 ilkbahar yaz trendleriyle ilgili yazı dizisinde renklerle ilgili ilk yazıdan sonra, gelelim 2016 ilkbahar yaz desen trendleri konusuna. Aslında renkler yazısında kullandığım görseller, desen trendleriyle ilgili önemli ipuçları veriyordu. Bu yıl dünya modasında öne çıkan desenleri gruplandırarak; cesur kareli desenler, rengarenk çizgili desenler, soyut floral desenler, batik desenleri, hayvan figürleri, şehir figürleri ve haritalar, basma kumaş – şintz – desenleri ve romantik floral desenler olarak ele alabiliriz.

1. CESUR KARELİ DESENLER

Kareli desenler bir kaç sezondur gündemde olsa da eskimediler, bilakis kalınlaşıp daha da cesur bir forma büründüler. Özellikle dikkatleri çeken nokta ise kareli desenlerin artık orijinal formlarının dışına çıkarak lineer ilerlemedikleri oldu. Fotoğraflarda görüldüğü gibi bu yaz kareli desenler eğri büğrü formlarla karşımıza çıkıyorlar.

spring_summer_2016_print_trends_gingham_patterns

2. RENGARENK ÇİZGİLİ DESENLER

Görünüşe göre kış için kürk ne ise yaz için de çizgili desenler o. Bir de yaz renkleriyle buluşunca, çizgili desenler yazın en gözde desenlerinden oluyor. Özellikle spor kombinlerin vazgeçilmezi olan rengarenk çizgili desenleri taşıyan bir parçayı dolabınıza mutlaka ekleyin.

spring_summer_2016_print_trends_stripes2

3. SOYUT FLORAL DESENLER

Floral desenler de yazın bir diğer vazgeçilmezi. Bir kaç yıldır kışları da karşımıza çıkan ve Dolce & Gabbana’nın gotik yorumuyla öne çıkan floral desenler bu yaz biraz daha soyutlaşıyor. Belli belirsiz hatlara sahip olan çiçek desenleri bu yaz özellikle etek ve elbiseleri ele geçirecek gibi görünüyor.

 spring_summer_2016_print_trends_abstract_floral_patterns

4. BATİK DESENLERİ

Çocukluğumuzda İş Eğitimi derslerinin vazgeçilmeziydi batik. Eminim herkes nasıl yapılacağı hakkında fikir sahibidir. Bu sezon eski düz renk bir tuniğinizi ya da eteğinizi batikle yenilemeyi düşünebilirsiniz. Zira batik geri döndü.

tumblr_nuqv3kargj1qmyebso1_1280

5. HAYVAN FİGÜRLERİ

Son yıllarda neredeyse her sezon karşımıza çıkan hayvan figürleri, bu yaz leopar ve yılanla sınırlanmıyor. Aklınıza gelecek her türlü vahşi hayvanı kumaş üzerinde görmek mümkün olacağa benziyor. Hayvan figürleri sevenlerdenseniz, özellikle fil ve zürafa gibi hayvan figürlerine sahip tasarımları kaçırmayın derim.

spring_summer_2016_print_trends_animal_prints_patterns2

6. ŞEHİR FİGÜRLERİ VE HARİTALAR

Aker tasarımı haritalı eşarpları hatırlıyor musunuz? Eğer o tasarımlardan birine sahipseniz dolabınızdan çıkarma vakti geldi. Bu yıl bizim geçen yıllarda İstanbul temalı versiyonlarını bol bol kullandığımız şehir figürleri ve haritalar, desenli elbise arayanlara alternatif olmaya geliyor. Özellikle Roma, Paris, Londra gibi şehirlerin baskılarına her yerde rastlamak mümkün.

spring_summer_2016_print_trends_geography_patterns

7. BASMA KUMAŞ – ŞİNTZ DESENLERİ

Şahsen favorim olan desenler, şintz, yani basma kumaş veya diğer adıyla pazen desenleri. Tekstil sektörünü yakından takip edenler, bu yıl ev tekstiline de şintz desenlerin damgasını vurduğunu fark edeceklerdir. Alexander McQueen tasarımı şintz elbise sizce de harika olmamış mı?

spring_summer_2016_print_trends_chintz_patterns

8. ROMANTİK FLORAL DESENLER

Bu yaza asıl damgasını vuran desenlerin romantik floral desenler olduğunu söylesem, sanırım aksini iddia eden çıkmaz. Floral desenler soyut olarak da karşımıza çıkıyor ancak asıl vurgusunu romantik tasarımlarda görmek mümkün. Bu yaz mutlaka romantik floral desenli bir maksi elbise veya etek edinin derim.

spring_summer_2016_print_trends_romantic_floral_patterns

Genel olarak ilkbahar yaz sezonunda karşımıza çıkması muhtemel desen trendleri yazımızı burada noktalayalım. Bakalım tesettür giyim firmaları ve tesettür giyim tasarımcıları bu desen trendlerinden hangilerine şans verecekler… Bir sonraki yazım sezonun çokça kullanılan kalıpları ve kesimleri olacak. Şimdilik hoşçakalın…

[wa-wps]
Paylaş

Modest lifestyle blogger. Moda, trendler, hayat tarzı, kitaplar ve filmler hakkında yazar. Yemek yapmayı ve yemeyi sever. Şu sıralar kendi blogu olan urbanmodest.com ve tr.urbanmodest.com ile uğraşıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *