Tesettür Giyim Nasıl Olmalı?

29 Eki 2014

Tesettür giyimin rengarenk ve gittikçe büyüyen dünyasına adım atmaya karar veren hanımlara yürekten “hoşgeldin” demek kadar güzel bir başlangıç yoktur…

Bildiğimiz gibi  tesettür giyim  islamiyette kadınların eli ve yüzleri dışında kalan avret yerlerinin örtülmesi ile sağlanır. Bu husus, ihtilaflı bir çok görüş barındırıyor.

Hanımların farklı örtünme tarzları son dönemlerde daha fazla eleştirilirken, tesettür giyimde yeni akımların takipçileri giderek artıyor.

tesetturhija1

Tesettür giyimi tercih etmeye yeni başlayan hanımları bu karmaşa daha da zorluyor. Bu kadar farklı görüş içinde, tesettüre yeni girmiş hanımlar nasıl bir yol izleyeceğini şaşırıyor.

Her bireyin aile ve çevresinin farklı farklı yaşam tarzının olduğunu unutmamalıyız. Doğru adımlara teşvik etmeye çalışırken, sağlam kaynaklardan yararlanabilir, bu mutluluğu paylaşabilirsiniz…Adım adım yol göstermek, yapıcı eleştiri dilini kullanmak, tesettürü sevdirmemiz için en önemli unsurlardır.

Peki tesettürlü hanımlar, yaşadıkları ülkelere göre nasıl örtünüyor?

tesetturgiyimhija

Türkiye’de  tercih edilen örtünme biçimi çeşitlilik göstersede, şalların eşarpları tahtından indirdiğini söyleyebiliriz 🙂  Bana göre her Türk kadını, tesettür dünyasının kraliçesidir. Yeni akımlara kendi tarzımızı katıp kullanırken, dünya modasını takip etmeyi ihmal etmiyoruz. Gücümüzü farklılıklarımızdan alıyoruz. Ve çok şık giyiniyoruz. Bunda dünyaca ünlü tasarımcılarımızın payı büyük.

MCX030114_224

Stili ile kendini ifade etmeye çalışan gençlerin, yaşam tarzlarından ödün vermeden örtünme çabası en sık Amerika’da gözümüze çarpıyor. Sokak modasında oldukça sıradışı kombinlere rastlamak mümkün. Müslüman kadın peçe takar algısını yıkma isteği ile var olma mücadelesi sonucu farklı giyim stiller ortaya çıkıyor. Tesettürlü hanımlar için tasarlanmış parçalar kullanılsada, çoğunlukla kendilerinin kombinlediği kıyafetler tercih ediliyor. Sokak modası, tesettür modasına öncülük ediyor.

tesetturhija4

Mısır, en az ülkemizdeki kadar farklı örtünme stilleri ile göze çarpıyor. Bu stil, bölgeye göre değişse de , ortak noktaları göz alıcı kumaş ve takılarla zenginleştirilip örtünün asla sade kullanılmaması…Seçilen kumaş ve desenlerle kendini ifade eden Mısırlı hanımlar için giyim tam anlamıyla prestij göstergesi. Şallarının işleme ve renkleri o günün anlam ve önemine göre tercih ediliyor. Örtülerinin üzerinde sık sık kullandıkları gümüş veya altın takılar yıllardır vazgeçmedikleri aksesuarlardan.

tesetturhija5Endonezya, günlük hayatından düğün ve davetlere kadar sınırsız tesettür modelleri ile yıldızı parlayan ülkelerden. Her sene Hijabfest (tesettür festivali) düzenleyerek bu alanda gittikçe gelişen Endonezya tesettür modası, şal bağlama stilleri ile sıkı takipçiler kazanmayı başardı. Bu başarının altında, farklılıkları bir araya toplayarak geniş bir kesime hitap etmeye başlayan giyim sektörü yatıyor.

Biz Türk kadınları, moda sektörüne adını altın harflerle yazdırmış modacıların yanında, özgün tarzımızla stilimizi konuşturuyoruz. Dünya modasını takip ederken, takip ediliyoruz. Farklılıklarımızla bir bütün olarak kalacak kadar güçlü olduğumuza inanıyor, her birimizin tesettür dünyasında yeri olduğuna inanıyorum.

Dünyada stil ikonu olmuş müslüman kadınları daha yakından tanımak için tıklayın: hija.be

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir