Tesettür Giyim Seçeneği Olan AVM’ler

27 Kas 2017

 

İstanbul’da alışveriş ve yaşam merkezlerinin hangilerinde tesettür giyim mağazası var biliyor musunuz?

Otopark sorunu yaşamadan, aşırı sıcak ve soğuklardan etkilenmeden, aradığımız birçok şeyi bulabileceğimiz, çocuklu bir şekilde alışveriş yapma imkanı ve yeme içme hizmetini aynı anda sunan alışveriş ve yaşam merkezlerinde tesettür giyim mağazalarını çok fazla göremiyoruz. 

 tesettur-giyim-bulunan-awmler

Tesettür giyim ihtiyacının üst seviyede olduğu ülkemizde her gün yeni tesettür giyim markaları ortaya çıkarken, mevcut markalar global çalışmalar yürütürken, bu markaların neredeyse sadece internet mağazası olarak hizmet vermesi insanı “neden böyle?” diye düşündürüyor.

İstanbul’un bazı lokasyonlarında bulunan AVM’lerin bilinçli bir şekilde içlerine bu tarz mağazalar almadıkları, yapılan mağaza başvurularını değerlendirmedikleri gibi iddialar var. AVM yönetimleri bu tarz prensip kararları olmadığını ifade etse de, sonuç gösteriyor ki; çok az AVM’de tesettür giyim mağazacılığı hizmeti sunuluyor.

tesettur-giyim-bulunan-awmler

Tesettür giyim seçenekleri sunulan bu AVM’ler ise şu şekilde;

Tuğba & Venn: Axıs, Mall Of Istanbul, Torium, Vialand, Viaport Marina, Viaport Venezia, 212 İstanbul

Aker: Akasya, Atlaspark, Carousel, Can Park, Kale, Mall Of Istanbul, Marmara Forum, Metrocity, Torium, Venezia Mega Outlet, Meydan İstanbul, Starcity

Armine: Olivium, Mall Of İstanbul

Zühre: 212 İstanbul

İstanbul’da yüzün üzerinde AVM, onlarca tesettür giyim markası varken, bir elin parmaklarını geçmeyen AVM’de tesettür giyim mağazası var ve bu markaların sayısı da sadece dört!

tesettur-giyim-bulunan-awmler

İstanbul’da tesettür giyim ihtiyacı günümüzden beş – on yıl öncesine kadar neredeyse sadece Fatih ve Ümraniye caddelerindeki mağazalardan veya mahalle terzilerinden sağlanırdı. Şimdilerde her semtte yeni butik ve mağazalar açılıyor. AVM’ler ise çalışma ve sözleşme şartları çok daha ağır olsa da önemli bir marka yatırım seçeneği. Eğer bu mekanlarda tesettür giyim markalarının yer almasına yönelik bir engelleme varsa, bu ciddi bir sorun demektir. Sorun hem tüketiciye seçenek sunulmaması, hem de sunulan seçeneklerin yaşamasına imkan tanınmaması şeklinde iki boyutludur. 

Yeni yeni yeşermeye başlayan tesettür giyim seçeneklerinin yok sayılmasına, tüketiciler olarak izin vermemeliyiz.

 

Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir