Tesettür Modacısı Furyası!

04 Haz 2015

Son dönemlerde bir ”tesettür modacısı” furyası aldı başını gidiyor.  Tesettürlü kadınların sosyal hayatta varlığını artırması, ekonomik gücün ve çalışan kadınlarının sayısının artması derken hanımların giyim ihtiyaçları arttı. Bu artışa paralel olarak yeni marka, butik ve atölyeler açıldı.  Sosyal medya üzerinden gayrı resmi satış yapanlar kapıda ödeme, kredi kartı ve müşteri memnuniyeti sağlayamama sebebiyle ya yollarına devam edemediler ya da resmi şekilde faaliyetlerine devam ettiler.

Peki her şey göründüğü kadar güzel ve kolay mı?

İşin mutfağı pek de göründüğü gibi değil, ortaya yeni bir ürün koymak emek istiyor. Tasarım aşaması ile başlıyor, kumaş, aksesuar seçimi, imalat derken onlarca aşamadan geçiyor.  Özellikle butik tasarımlar, yani az sayıda üretim yapıyorsanız emek ve maliyet artıyor. Çünkü alacağınız kumaşın metrajı, boyatacağınız desen, aksesuar az sayıda olunca maliyetler yükseliyor ve doğrudan kullanıcıya yansıyor. Yüksek adette üretim için ise üretim-satış ağınız ve kaliteniz olmadan sektörde var olmak, rakiplerle rekabet etmek pek de mümkün değil.

tesettur-moda

Öncelikle bu yola nasıl çıktığınız önemli! Siz tasarımcı mısınız? Üretici mi? Piyasada tasarımcıyım deyip hiç eğitim almamış, koleksiyon nasıl hazırlanır, kumaş özellikleri nedir, maliyet nasıl hesaplanır bilmeden ”tasarım kıyafetler” başlığı altında ürünler satanlar oldukça fazla. Güzel giyiniyor olmanız veya yatırım yapacak paranızın olması yine sizi tasarımcı yapmaz.  Ama sektörde var olmak istiyorsanız, gerekli altyapı ve eğitimli personeller ile girişimci olarak sektöre girebilir ve üretici olarak faaliyet gösterebilirsiniz. Eğer sağlam bir altyapı, modelist, stilist çalıştıramıyor ve üretim ağınızı oluşturamıyorsanız dünya modasını taklit etmekle kalırsınız ve yine ”tasarımcı” olmazsınız.

Tesettur-Moda

Tabii ki tasarımcı sadece eğitimle de olmaz. Tasarım ”ruh” işidir, soyutu hayal edip, somuta dönüştürmektir. Eğer içinizde bu duyguyu hissediyorsanız ilk yapmanız gereken; okul veya kurslar aracılığı ile eğitimini almak, sonrasında ise ya kendi işinizi kurmak ya da firmalarda kendinize uygun bulduğunuz departmanlara iş başvurusu yapmak.

Tesettur-Moda

Artık tesettürlü hanımlar herkesle aynı bluzu giyinmek istemiyor, sizin bir başkasında görüp sadece küçük detayları değiştirip sunduğunuz ürünlere ikna olmuyorlar. Mukavemet testleri yapılmamış, bir yıkamada dikişleri atıp renkten renge giren ürününüzü bir daha almayacaklar.

Tesettur-Moda

Sektörde şu anda taklit ürünlerle var olan herkesin zamanla yok olacağını, kartvizit için değil, ruhunu bu işe katanların, yeniliklere açık, eğitimli ve çalışkan insanların her zaman bayrağı elinde tutacağından hiç şüphemiz yok.

Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Yorumlar

  1. Merve diyor ki: Haziran 5, 2015 at 09:06:51

    Kesinlikle güzel bir yazı olmuş bir tane kendine mahalle terzisinde bir şey diktirip beğenilince seri üretime atlayanlar bile var. Ya da tasarımcıları taklit edip aynı ürünü kalitesiz kumaşla yapıp yarı fiyatına satmaya çalışanlar. Neler neler. Herkes kendi işini yapıp onda uzmanlaşmaya çalışsa para gördüğü her sektöre atlamasa bu ülkede çok şey çözülebilir aslında. Bu problem bir tek giyim değil benim alanım dahil her sektörde var malesef.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir