Tesettürün Özenti Hali: ;Lolita Modası

13 Ağu 2015
Harajuku Modası olarak isimlendirilen giyim tarzı, Japonya-Tokyo’da özellikle gençler tarafından benimsenen moda akımıdır. Harajuku stili; değişik parçaların birleştirilmesi, renkli aksesuarların kullanılması, kat kat giysilerin giyilmesi ve değişik saç modelleri ile ön plana çıkıyor. Şeker Kız Candy tarzı olarak bilinen bu tarz için genç kızlar, sokaklarda takma kirpik ve abartı-renkli makyajları ile boy gösteriyor.

Lolita-Modasi

Japon kızların benimsediği bu giyim tarzını Müslüman genç kızların uyguluyor hale geldiğini görüyoruz.

Lolita-Modasi Lolita-Modasi Lolita-Modasi

Noor ve Alyssa isimli iki genç kız Japon arkadaşlarına özenerek giyim tarzını tesettüre uydurmaya çalışmışlar. Acaba küçük çocukları tesettüre imrendirmek için mi yaptılar diye düşünürken aklıma, Türkiye’de tesettüre uygun kıyafetler bulamadığım, anne giysisi diye tabir edilen giysiler dışında ürünlerin satılmadığı zamanlar geldi. Hani o zaman bir çaresizlikle tesettürsüz arkadaşlarımızın alışveriş yaptığı mağazalardan giysiler alıp altlarına badi, bol pantolon giyinip kapalı hale gelmeye çalışıyorduk ya… Japon kızların bu giyim tarzını benimsemiş olması, sokaklarda dikkatleri üzerlerine çekmeleri tartışmaya açık bir konu değil zannımca ama Lolita tesettür modası bence konuşulması gereken hassas bir konu! Bu ancak küçük yaştaki kız çocuğunuzu Kuran Kursu’na gönderirken uygulayabileceğiniz bir giyim tarzı olabilir. Hani o yazın giydiği ve çok sevdiği elbisesinin altına bir badi giydirip, ona hediye aldığınız parıltılı ayakkabısıyla kursa istekli gitmesini sağlamak için… Velhasıl daha fazlasının tesettüre uygun olmadığını hepimiz biliyoruz.
Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir