Topuklu Ayakkabı ile Yeni Tanışanlar için 5 İpucu

27 Oca 2016

 

Tamamen bizden alakasız olarak başlamış olan tarihi ile günümüze kadar süre gelen değişim ve gelişim içinde olan topuklu ayakkabı bir şekilde bütün kadınların hayatına değmeyi başaran ender moda parçalarından. Topuklu ayakkabılar ilk çocukluk maceralarımız ile girer hayatlarımıza. Annelerimizin, teyzelerimizin ayağımıza kocaman gelen ayakkabılarını giyerek titrek bacaklarımızla aynaya büyük bir hayranlıkla bakarız bu ilk serüvenlerde. Eğer benim gibi gerçekten o yüksek ökçelerle büyülenenlerden iseniz, kendi topuklu ayakkabılarınızı giyebileceğiniz yaşa geldiğinizde aradan geçen on yıl süresince vücudunuzun bir şekilde topuklu ayakkabıyla o zamanlar olduğu kadar kolay olmayacağı şekilde değiştiğini fark edebilirsiniz.

enhanced-29002-1428954385-18

Benim için ilk topuklu ayakkabı serüvenim lise mezuniyetimde başladı, zaten büyük beden olmaktan mütevellit gelen iri yapımın üzerine bir de ortalamanın üzerindeki boyum eklenince topuklu ayakkabılar o güne kadar benim için hayalden öteye geçememişti. Bu yüzden de o günden sonra dört sene sonra tekrar özel bir gün gelene kadar topuklu ayakkabılara el sürmedim desem yeridir. Aradan geçen zaman ve ilerleyen yaşla beraber, bu sefer daha kısa topuklu olmasına rağmen modelinden dolayı biraz daha rahatsız olan stilettoyu tercih ettim. Yedi santimlik stilettolarımla geçirdiğim birkaç saatten sonra bu sefer araya o kadar zaman katmayıp bu dünya harikaları ile yürümeyi öğreneceğime kendi kendime söz verdim. Ve bu süre boyunca öğrendiğim şeyleri sizlerle de paylaşmak istedim.

enhanced-8838-1428954495-13

  1. Ayakkabı alışverişine gün ortasında çıkın.

Ayaklar gün içinde ayakta kaldıkça şişebiliyor, bu yüzden özellikle topuklu ayakkabı alırken en doğru ayak ölçünüz gün ortasında olacaktır.

 anigif_optimized-28542-1428698701-5

 2. Topuklu ayakkabı ile yürürken bazı ipuçlarından faydalanın. 

Her ne kadar topuklu ayakkabı ile yürürken ilk başlarda tam tersini yapıyor olsak da önce topuk sonra ayağın ön kısmına basarak yürümek gerekiyor. Hem estetik anlamda hem de yürürken kendinizi yormamak anlamında bu ipucunu dikkate almak gerek.

anigif_optimized-18230-1428698465-3

 3. Ayakkabı alırken sizin için doğru yükseklikte olup olmadığına dikkat edin.

Eğer yüksek topuklu ayakkabı alırken sizin için fazla yüksek olup olmadığından emin olamıyorsanız, ayakkabılar ayağınızdayken içinde parmaklarınızın ucuna kalkmaya çalışın. Eğer 2.5 santim kadar yükselebiliyorsanız ayakkabılar sizin için fazla yüksek değil demektir. Fashion-women-Platform-High-Heels-Pumps-Black-Beige-Peach-PINK-Blue-Yellow-Square-heels-Buckle-shoes

4. İlk ayakkabınızı alırken hata payını minimuma düşürün.

  • Dolgu topuklu
  • Kalın topuklu
  • Platformlu
  • Bilekten bantlı

Yukarıda belirttiğim tarz ayakkabılar alıştırma turları için en ideal modeller. Bu özelliklerden birkaçını hatta hepsini bir arada bulunduran bir modelle yola başlarsanız, dönüp baktığınızda devam etmek için gereken cesareti daha kolay bulursunuz.

tumblr_mx08hoOlVF1rb324eo1_500

5. Pratik

Son maddemiz aynı zamanda en önemli maddemiz. Benim deneyimimden çıkarttığıma göre ayakkabı ne kadar doğru olursa olsun sizi onun üzerinde özgüven ile yürüten tek şey pratik. Dışarıda zor olsa da, evde her gün yarım saat giyinip yürüyüşünüz üzerinde çalışın. On gün sonra aradaki farkı görünce eminim siz de benim gibi şok olacaksınız!

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir