Trend Alarmı: Siyah-Beyaz Grafik Desen

02 Eyl 2015

2015-2016 Sonbahar için oluşturulmuş koleksiyonlara ve sokak modası trendlerine göre siyah-beyaz grafik desenler, uzun bir süre daha trend listesinde kalmaya devam edecek. Özellikle bu sonbaharda revaçta olacak trende ait bilgileri, görselleri, tavsiyeleri ve nasıl kullanılabilir sorusuna verilebilecek cevapları sizler için toparladık.

Grafik Desen nedir?

Geometrik şekillerin, sembollerin ya da bunlardan ilham alınarak ortaya çıkarılan yeni simgelerin kullanılarak oluşturulduğu desenlerdir.  (Aşağıdaki görselde Emilio Pucci‘ye ait 2015-2016 Sonbahar Kış Paris Moda Haftası kreasyonundan üç kareyi görmektesiniz.)

 

00030h_jpg_5437_north_1382x_black

Siyah-Beyaz Grafik desenin avantajları nelerdir?

Siyah ve beyaz birlikte gösterdiği kontrastlık dolayısı ile, hem çarpıcı hem uyumlu bir görünüm ortaya çıkarır. Beyaz renksiz, siyah ise aslında doğadaki tüm renklerin bir araya gelmesiyle oluşan bir renk olduğundan, bu zıtlık tasarımcılar tarafından yüzyıllardır en uyumlu kombinasyon olarak kabul edilir.

Dezavantajları nelerdir?

Desenlerin büyüklüğüne, yoğunluğuna göre değişse de, olduğunuzdan daha hacimli görünmeniz söz konusu olabilir.

Hangi kombinasyonlarda kullanılabilir?

Grafik Desen-Grafik Desen Kombinasyonu;

Burada önemli olan nokta,  kullanacağınız desenlerden birinin daha çarpıcı, net ve büyük şekillerden oluşması, diğerinin ise, daha soluk ve küçük şekilli olmasıdır. Amaç; boğuculuktan ve karmaşadan kaçmak, yoğunluğun içinde sadeliği gösterebilmektir. Çarpıcı olan desen kendini ortaya çıkaracağından, diğer desen ona uyum sağlayarak kombininize eşlik etmiş olacaktır. Bu tarz kullanımın kilolu gösterebileceğini unutmamalısınız.

missoni_jpg_9955_north_499x_white

Grafik Desen-Basic Renk Kombinasyonu;

Siyah, beyaz, ekru ve gri renkleri ile kullanabildiğiniz bu kombinasyon, gözü daha az yorar. Burada dikkat edilmesi gereken husus; desenli parçanın vücudunuzun öne çıkmasını isteyebileceğiniz, ince kısımlarında kullanılması gerektiğidir. Bölgesel kiloya sahip bayanlar rahatlıkla kullanabilir. Örneğin, geniş omuzlu yada büyük göğüslü bayanlar bu deseni, alt bedenlerinde (etek, pantolon, şort vs.) kullandıklarında proporsiyonları daha dengeli görünecektir.

dior_jpg_4826_north_499x_white

Grafik Desen-Renk Kombinasyonu;

Özellikle kırmızının harikulade uyum gösterdiği bu tarzda, canlı renkler, neon renkler kullanılabilir. Önemli olan husus, bir çeşit rengin kullanılması ve tek bölgede rengin kullanılması gerektiğidir. Aksi takdirde büyük bir karmaşa içinde görünebilirsiniz.

00110h_jpg_1732_north_1382x_black

Yalnız Grafik Desen;

Kuşkusuz aslında grafik desenlerin en yakıştığı kombinasyon, kombinasyonun olmadığı durumdur. Grafik desenin artı siyah-beyaz karşıtlığının getirdiği çarpıcılığa daha fazla çarpıcılık katmak,  her zaman işe yaramayabilir.

victoria_beckham_jpg_652_north_499x_white

Bu sonbaharda yalınlıktan ve sıradanlıktan sıyrılmak isteyenlerin en gözde trendinin, grafik desen trendi olacağı kesin!

Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir