Tuay Karaca Röportajı

27 Oca 2017

 

Tesettür giyim sektörünün önde gelen isimlerinden Tuay Karaca markası yönetim kurulu üyesi Tuba Karaca ile İstanbul Fatih’teki mağazalarında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Tuba Hanım öncelikle biraz kendinizden ve sektöre girişinizden bahseder misiniz?

Aslında tekstil sektörüyle sadece estetik ve görsel zevkler ışığında tanışmış ama çocukluğumdan bu yana hep bu yönde ilgisi ve becerisi olan biriyim. Hayatımı akademisyenlik üzerine şekillendirmeye başlamışken kendimi tekstil işinde buldum.  Aslında tekstilin bir kolu olarak değerlendirebileceğimiz dokuma ve halıcılıkla çok uzun yıllar uğraşmış bir dede mesleğinden biraz değişime uğramış bir miras diyebiliriz. Tekstil uzak olmadığımız bir sektör, tabi estetik kaidelerimin önüne geçemememin tutkusu beni şirketin tasarım kolunun başında bulmaya itti. 🙂 Mesleğe yönlenmem kaçınılmaz olunca çok severek tasarım eğitimi de aldım. Böylelikle tasarım kolunun başında bulunuyorum. Tasarım ekibinin de öngördüğü fikirler doğrultusunda gerek couture çalışmalar gerekse seri koleksiyonların tasarımlarını yapıyorum.

 

İşleri anne/kız birlikte yürütüyorsunuz. İş paylaşımınız nasıl?

Annem dikiş nakış öğretmeni ve işin mutfağında diyebiliriz. Atölye onun elinde…  Benim kreatif yönümle annemin dikiş uzmanlığı birleşince ortaya herkesin beğenisini alan tasarımlar çıkıyor.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken neyden ilham alıyorsunuz?

Bir kumaş görüyorum ve o anda kumaşa ve renge neyin yakışacağını, nasıl bir kesim olması gerektiğini belirliyorum. Yani tasarım ilhamımı kumaştan ve renklerden alıyorum… Gerek sezon çalışmalarımda, gerek özel tasarımlarda ilham kaynağım ruh halim ve kumaşlarım diyebilirim.

Ürünü hak ettiği gibi en iyi şekilde son kullanıcıya sunmak için fotoğraf çekimi büyük önem taşıyor. Sizin çekimleriniz de oldukça güzel.

Çekimlere özen gösteriyoruz, mekân tercihlerimizi her yıl yenilemeye çalışıyoruz. Yaz sezonunda genellikle kolaylık olması açısından evimizin bahçesini tercih ediyoruz, ancak kış aylarında yaptığımız moda çekimlerimizi yurtiçi veya yurtdışında tarihi şehirlerde yapıyoruz. Son çekimlerimizi Mardin ve Viyana’da gerçekleştirdik.

Müşterileriniz kendi belirledikleri herhangi bir markanın tasarımını veya kendi tasarımlarını sizin dikmenizi talep ediyor mu? Buna nasıl yaklaşıyorsunuz?

Tabii, oluyor. Fakat başka bir tasarımcı arkadaşımızın tasarımını dikmiyoruz. Buna annem de ben de hassasiyetle yaklaşıyoruz. Ama müşterinin kendi tasarımı olursa veya dünya markalarından herhangi bir tasarım çalışmamız istenirse kabul ediyor ve dikiyoruz.

Tuay Karaca olarak tesettür giyim sektörüne butik çalışmalarla başlamıştınız ancak bugün mağazalaşmaya gittiniz ve şube açmaya başladınız. İzmir’de yeni açtığınız mağazanızı da ziyaret etme fırsatı bulmuştum ve adına yakışır şık bir mağaza olmuş.

Teşekkür ederiz, aslında hobi olarak başladığımız tasarım serüvenimiz şimdi dünyamız oldu. En iyisini yapmaya çalışıyor ve müşterilerimize daha yakın yerlerde bulunmak istiyoruz. İnşallah şubeleşmeye devam edeceğiz…

 

Röportaj: Merve Uzun

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir