Tükenmişlik Sendromu Kitabı Raflarda!

28 May 2016

 

Tesetturgiyim.com Yazarlarından Ayşe Kaya Göktepe’nin “Tükenmişlik Sendromu: Eşini, işini, arkadaşını tüketirken tüketme” isimli kitabı raflarda!

Uzman Klinik Psikolog Ayşe KAYA GÖKTEPE bu kitabında 2000’li yıllarda Meryem UZERLİ  vesilesiyle tanıştığımız ve magazin gündemini epey meşgul eden “Tükenmişlik sendromunu” ele alıyor. Kitabın girişinde Amy Winehouse ve Meryem UZERLİ gibi ünlü isimlerin tükenmişlik sendromuna nasıl yakalandıklarını bu sanatçıların yaşam öykülerinden örneklerle sunuyor.

nby2482

Sonraki bölümde aşırı strese maruz kalmaktan, sahip olmanın ve tüketmenin yüksek statüyle eş değer görüldüğü bu zamanda modern insanın, farkında olmadan satın aldığı ve başa çıkmak zorunda olduğu  yeni bir sorun olan ‘tükenmişlik sendromunu tüm özellikleriyle ele alıyor.

“Sanki dünya üzerime üzerime geliyor”, “Hiçbir şeyden keyif alamıyorum”, “Parmağımı kıpırdatacak enerjim yok”, “İşe gitmek istemiyorum”, “Geceleri uyuyamıyor, sabahları uyanamıyorum”, “Her şeyin sonuna gelmişim gibi hissediyorum” ve “Sürekli ağlamak istiyorum” gibi çevremizdeki kişilerden her gün duyduğumuz bu tanıdık cümleler belki de bir hastalığa; tükenmişlik sendromuna işaret ettiğini belirtiyor.

Vücutta aşırı yorgunluk hissi, mutsuzluk ve bıkkınlık gibi belirtilerle kendini gösteren bu sağlık sorunu, kişinin iş hayatından aile hayatına, eşiyle ilişkisinden arkadaşlık ilişkilerine varana dek hayatının hemen hemen her alanında çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olduğunu vurguluyor.

Bu kitabın belki de en farklı yanı çağın hastalığı olan tükenmişlik sendromunun ne olduğunu ele alırken iş, aile ve kişiler arası ilişkilerdeki yerini de geniş bir yelpazede inceliyor olmasıdır. Ayrıca tükenmişlikle başa çıkma konusunda pratik öneriler sunarak, tükenmişlik sendromu hakkında bir farkındalık kazandırıyor.

Yazarımız Uzm. Klinik Psikolog Ayşe KAYA GÖKTEPE’yi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Dikkat: ‘Tüketirken tükenmeyin!’

Keyifli okumalar….

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *