Türkiye Entellektüel Kadın Hareketi 2. Tesettür Mühendisliği Panelini Açıyor

26 Ağu 2014

 

Tesettur-muhendisligi-paneli-2

2010 yılında kurulduktan kısa bir süre sonra geniş bir kitleye hitap eden Türkiye Entelektüel Kadın Hareketi, kuruluşundan itibaren dini değerlere sadık kalmaya ihtimam göstererek müslüman kadının hayatın içindeki misyonunu ve vizyonunu genişletmeyi hedef almış ve etkinliklerine bu çerçevede devam etmiştir.

Bu kapsamda yapılan çalışmalar meyvelerini vermiş ve TEKH Hareketi, 2013’te Türkiye Büyük Millet Meclisi ve AB işbirliği ile düzenlenen “Türkiye’de ve Avrupa Birliği’nde Sivil Toplum Diyalog Forumu” na davet edilen iki kadın hareketinden biri olmuştur.
Her sene farklı bir etkinlik tarzıyla, farklı etkinlik gruplarıyla birlikte çalışmalarını sürdüren hareket, bu yılı kapitalizm, modernizm ve İslam arasında git gel yaşayan müslüman kadınların ihtiyaç duyduğu bir başlığa, ” Tesettür “e ayırdı. TEKH, bu soruna ışık tutabilmek adına toplum mühendisliği, siyaset mühendisliği vb kavramların yanına bir yenisini ekleyerek, yozlaştırılmaya ve islamdan tamamiyle uzak bir bakış açısı tarafından şekillendirilmeye çalışılan tesettür anlayışının varlığını vurgulamak amacıyla “Tesettür Mühendisliği” kavramını oluşturdu. Bu bağlamda toplumu bilgilendirebilmek amacıyla ” Tesettür Mühendisliği” adlı paneli düzenledi.
Düzenlenen programa katılımın beklenenden çok daha fazla olması, program sonrasında aldığımız olumlu dönüşler, katılımcıların bu ve benzeri programların devam etmesi konusundaki talepleri neticesinde hareket, Tesettür Mühendisliği panelinin ikincisini düzenlemeye karar vererek hummalı bir çalışma başlattı. Hareketin üyeleri arasından oluşturulan özel proje ekibi bahar dönemi boyunca kadın tesettürünün dünyanın hangi coğrafyalarında, ne şekilde kısıtlandığı, ve sosyal hayatta bu durumun onları nasıl etkilediği konusunda araştırmalar yaptı. Araştırma ekibi yalnız başörtüsü değil, çarşaf, burka ve benzeri örtü tarzları ile giyinen hanımların günlük hayatta, iş yaşamında karşılaştığı zorluklara ve yapılan her türlü ayrımcılığa da değinmeyi ihmal etmedi. Aslında bu paneli düzenleyerek İslamofobinin o karanlık sokaklarında gezinirken, Fransa’da, Amerika’da, Türkiye’de, Doğu Türkistan’da, Birleşik Arap Emirlikleri vb coğrafyalarda kadınların giyimleri üzerine uygulanmış ve halen uygulanmakta olan çifte standardı öğrendikçe, “Müslüman, geceleri yastığa başını rahatça koyamayan insandır” düsturunu idrak etmeyi ve idrakine vesile olmayı amaçlamışlar.
Tesettür Mühendisliği 2- Türkiye ve Dünyada Başörtüsü Yasağı başlıklı programın akışında TEKH üyesi panelist arkadaşlarımızın sunumlarına , değerli Merve Kavakçı’nın konuşmasına ve uluslararası canlı bağlantılarla farklı ülkelerden yaşayan örneklere yer verilecek.
Dışarıdan her türlü katılıma açık olan program tesettürün sadece bir cinsi ilgilendirmediği fikrindeki tüm hanımlara ve beylere hitap ediyor.
Onur konuğu olarak Gülşen Ataseven ve diğer sürpriz konukların katılacağı program 24 Mayıs Cumartesi günü Altunizade Kültür Merkezi’nde saat 13.30 da gerçekleşecek.

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir