Turşu Mevsimini Kaçırmayın

11 Oct 2016

Turşunun ismini anınca bile iştahımız açılır. Isırınca kütür kütür ses çıkaran anneanne yapımı turşuya kim hayır diyebilir ki zaten! Siz de aynı fikirdeyseniz turşu kurma mevsimini kaçırmayın derim. Zira şimdilerde pazarlar turşuluk malzemelerle dolup taşıyor. Meraklısı için en az yemek kadar zevkli olan turşu kurmak, hiç de sanıldığı gibi zor değil. Salatalık, domates, lahana, biber, havuç, fasulye ve daha nicesi, içinde bulunduğumuz şu günlerde kavanozlara doldurulmayı bekliyor. Klasik turşular daha çok tercih edilse de değişik tatları sevenler de yok değil. Onlar için de alternatif birçok turşu var. Mesela yumurta turşusu yediniz mi hiç? Ya mantar? Karpuza ne dersiniz? Farklılık arayanlar için hemen hemen her şeyin turşusu yapılabiliyor.

Kaşık salatasını bilmeyen yoktur. Salatalık, yeşil ve kırmızı biber, domates, maydanoz ve sarımsakları küçük küçük doğrayıp biraz tuz ekleyince tamamdır. Peki bu salatayı turşu yapsak nasıl olur? Sizce de süper olmaz mı! Salatayı kavanozlara doldurup 2 hafta bekleyince kaşık turşunuz hazır olacak ve yemeye doyamayacaksınız. Özellikle de kısırın yanında…

kasik-tursusu
Son zamanlarda karnıyarık patlıcan turşusu çok revaçta. Farklı ve şık sunumları seven hanımlar misafirlerine ikram etmeye bayılıyor.

karniyarik-patlican-tursusu
Balkan mutfağından lor peynirli biber turşusunu her öğün tüketebilirsiniz. İster kahvaltıda çayın yanında yiyin, ister meze olarak yemeklerin yanında atıştırın.

lor-peynirli-biber-tursusu

Sarma lahana turşusu duyanları hayrete düşürüyor. “Yok artık öyle turşu mu olur!” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat tadınca müdavimi olabilirsiniz, dikkatli olun!

sarma-lahana-tursusu

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *