Üç Adımda Başarınızı Belirleyin!

03 Oca 2016

Çok karmaşık sayfalar dolusu bir sınavda, bir an beyninizin kitlendiği ve bir şey anlayamadığınız oldu mu? “Çok kolay bu, beş dakikamı almaz” deyip de ertlediğiniz ve sonrasında zor olmadığı halde yetiştiremediğiniz işleriniz… Ya da çok yoğun çalışıp da çok az başarı elde edenler de olabilir aranızda; öyleyse motivasyonunuzu arttıran ve konsantre olmanızı kolaylaştıran etkenlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, bu yazıyı mutlaka okumalısınız!

Stres

Psikoloji biliminde, stres seviyesi ile performans arasındaki ilişki Yerkes-Dodson Kuramı olarak biliniyor. Belli bir noktada, yüksek seviyedeki stres başarınızı arttırdığı gibi;  yaşadığınız aşırı stres performansınızı olumsuz yönde etkiliyor. Diğer bir unsur ise, düşük düzeydeki stresin işinizi kaliteli veya önemseyerek yapmanıza engel olmasıdır.

stres-1

Sınav öncesi hissettiğiniz kaygı, Yerkes-Dodson Kuramı’na güzel bir örnek olabilir. Optimum seviyesinde yaşadığınız stres, üzerinde çalıştığınız dersin bilgilerini daha kolay hatırlayabilmenize ve sınava olan motivasyonunuzu arttırmaya yardımcı olur. Aşırı sınav kaygısı ise, konsantrasyon seviyenizi düşürerek doğru cevapları hatırlamanızı zorlaştırmakla beraber, yazılanları görmenizi de engelleyebilir. Ancak, sınava karşı yeterli ilgiyi ve önemi göstermediğiniz takdirde; diğer bir ifadeyle çok düşük stres seviyesiyle, çok kolay görünen soruları bile yetiştiremeyebilirsiniz.

Peki bu dengeyi nasıl sağlayabilirsiniz ona bakalım:

  1. Anlaşılması kolay ve yapılması basit işlerinizde stres seviyenizi yükseltmek, zamanı iyi kullanmanız ve başarınız için gereklidir.
  2. Oldukça karışık ve zor işlerinizde başarılı olabilmek için, stres seviyenizi düşürerek rahatlamaya çalışmalısınız. O zaman her şeyi daha iyi anlamaya başlayacak ve daha iyi odaklanabileceksiniz.
  3. Zorluk derecesi normal olan işleriniz için ise, stres seviyeniz ne düşük ne de yüksek olmalı; normal düzeyde stres ile göstereceğiniz gayretin sonu başarı olacaktır.

Stresin sizi hayata karşı harekete geçiren bir merci olduğunu ve vücudunuzun normal olarak durumlara karşı göstermiş olduğu fiziksel bir reaksiyon olduğunu unutmayın. Dolayısıyla stresi optimum seviyede yaşamaya gayret gösterdikçe, her işinizde başarılı olabilirsiniz…

 

Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir