Üç Kuşağın Ortak Mutluluk Mekanı

22 Kas 2017

İşte size aileyi bütün üyeleri ile kucaklayan bir müze: 3 kuşak bir arada vakit geçirebilir ve ortak mutluluğu paylaşabilir. Burası Oyuncak Müzesi.

 oyuncak-muzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 tarihinde şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze Kadıköy Göztepe’de tarihi bir köşkte konumlanmıştır.

Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır. Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze, bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil etmektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklamasıdır. Müze bu özelliği ile 3 kuşağın bir arada vakit geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekandır. Dede/nine, baba/anne ve torun bir zaman makinasında çocukluklarına doğru yola çıkarken, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartırlar. Oyuncak müzesinin koridorları ‘’Bundan bende vardı!’’ cümlesi ile başlayan ve çocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile çınlamaktadır.

oyuncak-muzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi ile birlikte Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluk tamamlanmış ve İstanbul Oyuncak Müzesi dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olmuştur. 2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği ) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Bu sayede İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ ünvanını kazandırmıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi Adresi:

Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren
Sokağı No:17 Göztepe / İstanbul
Telefon:0216 359 45 50 – 51
Faks: 0 216 363 57 25

Müze Ziyaret Saatleri;

Pazartesi günleri kapalı olan müzeye;

Hafta İçi : 09.30 – 18.00
Hafta Sonu : 09.30 – 19.00

Müze bireysel ve grup şeklinde ziyaret edilebilmektedir.  Grup şeklinde gelmek istenirse müzeyi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Bilet Fiyatları;
Tam Giriş Ücreti: 13 TL
İndirimli Giriş Ücreti: 10 TL

Müzenin alt katında bulunan, oyuncaklarla çevrili şirin cafede kahvaltı hizmeti de sunulmaktadır. Ayrıca doğum günü gibi özel gün organizasyonlarını bu eşsiz müzede oyuncaklar içinde yapabilirsiniz.

Müze Cafe’de Kahvaltı

Kahvaltı Ücretleri ;

Yetişkinler için : 45 TL.

Çocuklar için (12-6 yaş arası) : 35 TL

6-3 yaş arası : 7 TL’dir.

3-0 yaş arası kahvaltı hizmeti ücretsizdir.

 

Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir