Rüya gibi bir gezi: Lviv’e yolculuk!

26 Ağu 2017

 

Farklı bir ülkeye sadece kimliğinizle gidebiliyor olmanız kulağa çok hoş geliyor; fakat bunu gerçeğe dönüştürmek çok daha güzel! Ukrayna’ya vizenin kalktığını duyar duymaz bir gezi planı yapanlardandık biz de… Derken biletlerimizi aldık ve düştük yollara. İlk olarak başkent Kiev’i ziyaret ettik; ardından kendimizi masal gibi şehir Lviv’de bulduk!

Tiyatro, edebiyat, el işleri, resim ve müzik gibi sanatın her çeşidini görebileceğiniz Ukrayna’nın kuzeyinde Polonya’ya komşu bu sevimli beldede, en ilginç gelen şey, kafe ve restoranların belli bir konsept üzerine çalışıyor olmasıydı. Diğer bir ifade ile, Lviv şehrinin antik yapıları bir kenara; sadece bu farklı konseptleri görebilmek için bile bu güzel kent ziyaret edilebilir!

Slav kültürünün vazgeçilmezi olan el işleme örtüler ve dantellerin her yeri olduğu gibi; kafe ve restoranlarını da süslediğini görebiliyorsunuz. Bunlardan biri olan Lviv El Yapımı Çikolata Kafe, birbirinden farklı birçok çikolata çeşidini bünyesinde barındırırken, geleneksel dekoruyla bir hayli şık görünümünü koruduğuna şahit oluyorsunuz…

En çok konseptleriyle ilgi odağımız olan Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kahve Madeni’nden de bahsetmek istiyorum. Tabii ki oturup kahvenizi içebiliyor, tatlı yiyebiliyor ve alışveriş yapabiliyorsunuz. Önce veya sonrasında yer altına inip kahve madeninde heyecan dolu bir gezinti yapıyorsunuz! Dar geçitler, işlem görmeye hazırlanan kahve çuvalları, kazma-kürekler… Her şey bu maden için özel tasarlamış.

Acıktık ve bir şeyler yiyelim derken karşımıza çıkan mason restoran ise bahsedilmeden geçilecek cinsten değil. Duvar aksesuarlarından tutun dekoratif her şey mason konseptine uygun. Hatta girişte kapısını tıklarken size, ‘gelme sebebiniz?’ diye sorulduğunda, ‘ben bu cemiyetin mensubuyum’ demeniz bile tabelada yazan ‘bu bölgenin en pahalı restoranına hoş geldiniz’ ibaresini okurken hissettiğiniz tatlı merak kadar hoşunuza gidebilir. Yemeğe gelmiş olabilirsiniz; fakat kendinizi bir filmin içinde hissetmek kaçınılmaz oluyor. Sizin belli rolleriniz; mekanın bazı kuralları var ve her birini büyük bir zevk ve heyecan ile yapıyorsunuz. Bir bakıyorsunuz önünüze fiyatları oldukça şişirilmiş bir menü geliyor önce. Çok endişe yapmamanız için de ‘gerçek fiyatlarıyla asıl menüyü de getirebilirim’ diye ufak bir not düştüğünü görüyorsunuz garsonun.

O halde ben de hemen bir not düşeyim: Mason Restoran, Kahve Madeni, Çikolata Kafe gibi daha bir çok farklı konseptleriyle göz kamaştıran bu tatlı şehre ziyaretiniz size çok iyi gelebilir!

Gezi Rehberi için tıklayınız.

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir