Üniversiteden Sonra Eve Dönmek!

13 Tem 2017

Bir çok öğrenci hayallerine kavuşabilmek amacıyla düşer yollara ve yıllar süren yoğun tempolu bir üniversite süreci geçirirler. Heyecan verici geziler, dolu dolu projeler, ilginç kültürler derken deneyimledikleri tüm farklı şeyler üniversite yıllarını süsler öğrencilerin. Fakat üniversite bitince işler değişir.

Her öğrenci için, okuldan mezun olur olmaz aynı tempoyu devam ettirebilecek ortamlara sahip olmak  mümkün olmayabiliyor. Örneğin hemen iş bulunamıyor ya da akademik kariyere devam edilmeye biliniyor. O yüzden de, yoğun bir eğitim sürecinden sonra eve dönen gençlerin çoğu, boşluğa düşmüş hissini yaşayabiliyor. Bu hisle beraber ise, kişi kendisini pek işe yaramayan, pek başarılı olamayan veya bu süreci hep yaşayacak biri gibi düşünmeye bile başlayabiliyor. Böyle durumlarda atılması gereken bazı adımlar vardır…

Evlerine dönmüş gençlerin bazıları, iş hayatını ebeveynlerinin yanındayken yürütmeyi tercih ederler. Bunun sebebi ise daha fazla para biriktirebilmek ve bazı yatırımlar yapabilmek olabilir. Dolayısıyla ebeveynler süreci daha iyi idare edebilmek adına, çocuklarıyla anlaşma yapmalıdırlar. Ne kadar süre ile birlikte yaşayacaklarına veya çalışma hayatını sürdüreceklerine karar vermelidirler. Ayrıca, kazancını nasıl kullanacağına ve ebeveynin beklentilerine yönelik nasıl bir yol izleneceğine dair netlik en başta belirlenmelidir.

Ailelerine dönmüş gençlerin boşluğa düşme hisleri, kendilerini kötü hissetmelerine sebep olur. O yüzden de bu gençler, stresle mücadelelerinde yardımcı olacak spor faaliyetlerine (yüzme, fitness vs.) yönlendirilmelidir. Ayrıca, yıllar süren farklı alışkanlıklardan sonra ev ortamının gerektirdiği roller, kurallar hakkında aileler çocuklarıyla oturup konuşmalı, belli uzlaşmalara varmalıdır. Ne ailenin tam olarak kuralları, ne de gençlerin benimsedikleri tamamen geçerli olmalıdır. Önemli olan, ortak noktada buluşmaktır. Unutulmamalıdır ki; her geçen gün yeni biri olarak uyanıyoruz güne. Yeni hücreler, yeni fikirler, yeni bir beden… tüm bu değişikliklerden sonra, her şeyin eskisi gibi aynı  şekilde devam etmesini beklemek ise mümkün olmayacaktır. Yapılacak anlaşmalar ve varılacak orta yol ise eve dönüş psikolojisinde başarılı olmayı sağlayacaktır…

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir